דיודונה תמך במחבל מפריז - ויועמד לדין

הקומיקאי הצרפתי, שהואשם בעבר באנטישמיות, הביע תמיכה במחבל שרצח ארבעה בני ערובה יהודים במרכול הכשר בפריז. "ככל שזה נוגע לי, אני מרגיש שאני שארלי קוליבאלי", כתב הבדרן - ונעצר לחקירה שתוביל למשפט

דיודונה, ארכיון (רויטרס)

שוב מסתבך: הקומיקאי הצרפתי השנוי במחלוקת דיודונה יועמד לדין בעקבות תמיכה בטרוריסטים מפריז. דיודונה נעצר היום (רביעי) לאחר שהביע הזדהות עם המחבל שביצע את הפיגוע ב"היפר כשר", בו נטבחו ארבעה יהודים צרפתים, ואמר "אני שארלי קוליבאלי". מעצרו של הבדרן הפרובוקטיבי הוא חלק מהמאבק של הרשויות הצרפתיות בתומכים בטרור, לאחר השבוע עקוב הדמים בו נרצחו 17 אזרחים ושוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

54 בני אדם, בהם דיודונה, נעצרו לאחר שלטענת המשטרה "תמכו בטרור או איימו לבצע מעשי טרור" בשבוע האחרון. כאשר רבים בצרפת תמכו בעיתון הסאטירי "שארלי הבדו", שעשרה מחברי מערכתו נרצחו, דיודונה בחר להדגיש את תמיכתו במחבל אמדי קוליבאלי, שרצח שוטרת יממה לפני הפיגוע במרכול הכשר. "ככל שזה נוגע לי, אני מרגיש שאני שארלי קוליבאלי", כתב שלשום דיודונה בעמוד הפייסבוק שלו, בהתייחסות לעצרות התמיכה הרבות בהן הניפו הצרפתים שלטים "אני שארלי".

לאחר הסטטוס, שרבים ראו כפוגעני, הבדרן נלקח לחקירה ומקור משפטי בצרפת אמר כי הוא יועמד לדין בשל דבריו. דויד דה סטפאנו, עורך דינו של דיודונה, אמר כי המעצר מזעזע: "אנחנו בארץ חופש הביטוי? הבוקר, הממשלה הדגימה זאת", אמר בסרסקטיות. דיודונה הסיר את ההודעה, לא לפני ששר הפנים הצרפתי ברנאר קזנב כינה את הדברים "בזיוניים". בתגובה, כתב הקומיקאי בעמוד הפייסבוק של השר כי הממשלה "מנסה להרוס את חיי - אני רק מנסה לגרום לאנשים לצחוק".

קוליבאלי במרכול הכשר (דיילי מייל)

דיודונה השנוי במחלוקת עלה לכותרות בעקבות תנועת ה"קנל" - מועל יד למחצה - שנתפסה כהצדעה נאצית. הבדרן טען כי מדובר בסמל למאבק בממסד, אך הקהילה היהודית מחתה נגד הופעותיו. חלק מהמערכונים בהופעותיו אף הוגדרו כאנטישמיות על ידי בכירים בצרפת.

בשנה שעברה אומץ בצרפת חוק שנועד להיאבק בפופולריות של תנועות הג'יהאד: הרשות המחוקקת קבעה כי פעילויות שתומכות או מעודדות טרור זכאיות לעונשים חמורים בהרבה. ביום שני האחרון למשל, אדם שנעצר לאחר נהיגה בשכרות והביע תמיכה ברוצחי השוטרים נשלח לארבע שנות מאסר. צעיר בן 22, שפרסם סרטון שלעג לאחד השוטרים שנרצחו מחוץ למשרדי העיתון "שארלי הבדו", נשלח לשנת מאסר.