רשמית: בחירת האפיפיור תחל ביום שלישי

115 קרדינלים קתולים יפתחו את ישיבתם הסגורה לבחירת האפיפיור החדש ביום שלישי הקרוב בשעות אחר הצהריים - כך מסר מהוותיקן. הטקס המורכב יימשך עד שאחד המתמודדים יקבל רוב של שני שלישים מהקולות. לפי שעה, אין מועמד בולט לתפקיד

הוותיקן הודיע רשמית על כינוס ה"קונקלווה" (רויטרס)

הוותיקן הודיע היום כי מועצת ה"קונקלווה", תתכנס ביום שלישי הקרוב כדי לדון בבחירתו של האפיפיור הבא. על פי הדיווח, הקבוצה, שמונה 115 חשמנים, תבחר את מנהיג העולם הנוצרי ה-266. יחד עם זאת, אין צפי לגבי זהותו של האפיפיור הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש שעבר הודיע האפיפיור בנדיקטוס ה-16 כי הוא פורש מתפקידו לאחר כמעט שמונה שנים בתפקיד. בהודעה הדרמטית הסביר יוזף רצינגר, בן 85: "בחנתי שוב ושוב את המצפון שלי מול האל ואני חייב להודות שהעוצמה שלי, בגלל גילי המתקדם, כבר לא מספיקה".

"אחיי היקרים", אמר, "כינסתי אתכם כדי לשוחח איתכם על החלטה בעלת חשיבות רבה בחייה של הכנסייה", והוסיף כי "בשל אופיו הרוחני החיוני של תפקידי, הוא צריך להתבצע לא רק במילים ובמעשים אלא גם בתפילה ובסבל. עם זאת, בעולם של היום, בכפוף לשינויים המהירים, כדי לשלוט בבשורה של פטרוס הקדוש, כוח של נפש וגוף הוא כוח הכרחי".

רצינגר הסביר כי "בחודשים האחרונים חלה הידרדרות במצבי עד כדי כך שלא יכולתי למלא כראוי את המשרד שהופקד בידיי. מסיבה זו ובמודעות לחומרת המעשה שאני עושה, בחופש מלא אני מצהיר שאני מוותר על משרד הבישוף של רומא ומפסיק להיות יורשו של פטרוס הקדוש. אחים יקרים, אני מודה לכם בכנות רבה על כל האהבה והעבודה שקיבלתי בעת היותי בתפקיד".

על פי הערכות שונות נראה שיוזף רצינגר, הידוע כבנדיקטוס ה-16, החליט לפרוש מתפקידו בשל מצבו הבריאותי המידרדר. במהלך חג המולד האחרון התפרסמו כמה דיווחים על מצבו הקשה של האפיפיור וכמה מהתפילות הקבועות בחג נדחו בשל מצבו הבריאותי.

פרישת האפיפיור מהווה רעידת אדמה של ממש בעולם הנוצרי הקתולי. חוקת הוותיקן אמנם קובעת כי במקרה בו נבצר מהכס הקדוש למלא את תפקידו, הוא רשאי לפרוש ממנו, אך מדובר באירוע חריג שקרה לאחרונה לפני 600 שנה. בשנת 1415 התפטר גרגורי ה-12 אחרי שאפיפיור נוסף בפיזה הכריז על עצמו כאפיפיור והכנסייה כמעט התמוטטה. ב-1294 פרש האפיפיור קלסטין ה-5 אחרי חמישה חודשים בתפקיד, ומאוחר יותר הוא הוצא להורג.

האפיפיור הנוכחי מונה לתפקיד לפני 8 שנים בלבד, בהיותו בן 77. כבר אז הוא נחשב לאחד מהאפיפיורים הכי מבוגרים שמונו לתפקיד אי פעם, וכעת נראה כי מצבו הבריאותי בנוסף לגילו המתקדם נותנים את אותותיהם.