קפריסין: ההארלם שייק והתקרית הדיפלומטית

מגפת סרטוני "הארלם שייק" הגיע גם לזירה המדינית: חיילי או"ם שצילמו סרטון כזה בשטח ההפקר שבין שני חלקי האי קפריסין הביא למחאה מצד לשכת שר החוץ המקומי בטענה כי החיילים הפגינו חוסר כבוד כלפי התושבים. הסיבה: הסרטון צולם על מטוס נטוש בשטח נמל התעופה שהופצץ במהלך הפלישה הטורקית ב-1974

ההארלם שייק שחצה את הגבול (יוטיוב)

שר החוץ של קפריסין הביע מחאה בפני מפקדת כוחות האו"ם באי בעקבות סרטון "הארלם שייק" שצילמו חיילים בנמל התעופה הנטוש של ניקוסיה, כך פורסם בעיתון הקפריסאי "פמגוסטה גזט". מלשכת השר ארטו מרקואליס נמסר כי מדובר ב"חוסר כבוד מצד חיילי האו"ם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון שהועלה לאתר יו-טיוב נראים חיילים מכוח שמירת השלום של האו"ם רוקדים על גרוטאת מטוס בנמל התעופה הישן של ניקוסיה. החיילים מוצבים במקום מכיוון ששטח נמל התעופה הוא חלק משטח הפקר בין קפריסין לבין צפון קפריסין, חלקו הצפון-מזרחי של האי שנמצא תחת כיבוש טורקי, ורק לאנשי האו"ם יש גישה למקום. לא ידוע מאיזו מדינה היו החיילים שצילמו את הסרטון.

החיילים ככל הנראה לא הבינו את הרגישות של הקפריסאים למקום: בעת הפלישה הטורקית לאי בקיץ 1974 הפציץ חיל האוויר הטורקי את נמל התעופה של ניקוסיה, שהיה נמל התעופה המרכזי של האי עד לפלישה. המטוס עליו רקדו החיילים נשאר במקום בו הוא חנה בעת הכיבוש, והוא עומד מאז במקומו, כבר 39 שנים.

וכך זה נראה:

המטוס החלוד הפך להיות בעיני הקפריסאים-היוונים אחד מהסמלים לכיבוש הטורקי ולטראומה שעברו התושבים בזמן הפלישה, שכן חלק ניכר מצי המטוסים של חברת התעופה הקפריסאית הושמד ומדינת האי נשארה ללא קשר אווירי עם שאר העולם עד שהוקם בחופזה נמל התעופה בלרנקה.

סרטוני "הארלם שייק" מציגים אדם הרוקד במשך 15 שניות, כשכל האחרים סביבו ממשיכים בשגרה, ואז מצטרפים אליו ורוקדים למשך 15 שניות נוספות. סרטונים אלו כבשו את הרשת בשבועות האחרונים, כשגרסאות שונות שלהם מצולמות בכל העולם ומדי יום מועלים לאתר יו-טיוב אלפי סרטוני הארלם שייק חדשים.