שורת סנקציות חדשות על פיונגיאנג

המתיחות בדרום מזרח אסיה מגיעה לשיא חדש: על רקע איומיה של פיונגיאנג מהבוקר לבצע "תקיפת מנע גרעינית", אישרה ערב מועצת הביטחון פה אחד שורה של סנקציות חדשות נגד קוריאה הצפונית. במקביל הבהירו בארה"ב: "לא נסכים לקוריאה צפונית גרעינית, נגן על בנות בריתנו באזור"

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה היום החרפה בסנקציות נגד קוריאה הצפונית, בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה בחודש שעבר. על רקע האיומים שהשמיעה הבוקר פיונגיאנג נגד המערב, הדגישה ארה"ב: "לא נסכים שקוריאה הצפונית תהיה מדינה גרעינית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעת ההחלטה במועצת הביטחון נוסחה על ידי ארה"ב ונקבעה לאחר שבועות של דיונים בין וושינגטון לבייג'ינג. ההצעה התקבלה פה אחד על ידי כל 15 החברות במועצה, ומטרתה לסכל את הניסיונות של פיונגיאנג לשלוח ולקבל מטענים אסורים.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שהיה בעברו שר החוץ של דרום קוריאה, בירך על ההחלטה במועצת הביטחון ואמר כי היא "שולחת מסר חד משמעי שהקהילה הבינלאומית לא תסבול את ניסיונה של קוריאה הצפונית להשיג נשק גרעיני".

במקביל הדגישו היום גורמים בממשל אובמה כי מחויבותה של ארה"ב לביטחונן של יפן ושל דרום קוריאה היא "ברמה הגבוהה ביותר". בממשל הבהירו כי שתי המדינות נמצאות תחת המטריה הגרעינית של ארה"ב ובטווח התכנית להגנה מפני טילים. גלן דיוויד, האחראי על המדיניות כלפי קוריאה הצפונית במחלקת המדינה האמריקנית, הבהיר היום במהלך שימוע בסנאט כי וושינגטון לא תהיה מוכנה לקבל את קוריאה הצפונית כמדינה גרעינית, ואף לא תתגמל אותה על חזרה לשיחות הגרעין.

הבוקר: קוריאה הצפונית מאיימת במתקפה גרעינית

המתיחות בין שתי המדינות הגיעה הבוקר לשיא חדש, כשדובר משרד החוץ בפיונגיאנג פרסם הודעה לוחמנית: "בגלל שארה"ב נחושה להצית מלחמה גרעינית, אנו נממש את זכותנו למתקפת מנע גרעינית נגד אותם התוקפנים שמאיימים על האינטרסים הנעלים שלנו".

קוריאה הצפונית ושליטה קים ג'ונג און מאשימים כי ארה"ב משתמשת בתרגילים צבאיים שהיא מקיימת עם קוריאה הדרומית כהכנה למתקפות צבאיות גרעיניות וקונבנציונאליות.

בפיונג יאנג מאיימים שימשיכו לבצע ניסויים בנשק גרעיני בתגובה לסנקציות שיוזמת ארה"ב. סוכנות הידיעות רויטרס מצטטת מומחים שטוענים היום כי קוריאה הצפונית לא מסוגלת לשגר מתקפה גרעינית נגד ארה"ב.