שר החוץ של אוסטרליה: "זיגייר לא היה מעורב בחיסול מבחוח"

אוסטרליה אישרה היום לראשונה שבן זיגייר עבד עבור הממשל בישראל. עם זאת, שר החוץ בוב קאר אמר כי לא ברור אם הוא עשה שימוש לרעה בדרכונו. עוד עולה כי אין עדות לכך שהוא היה מעורב בחיסול בכיר חמאס מבחוח בדובאי

בן זיגייר. לקח חלק בחיסול מבחוח? (SMH)

לאוסטרליה אין כל עדות לכך שהאזרח הישראלי-אוסטרלי בן זיגייר, שמת בכלא איילון בשנת 2010, היה מעורב בחיסולו של מחמוד אל-מבחוח, בכיר חמאס שחוסל בדובאי - כך חשף שר החוץ של אוסטרליה בוב קאר. לדבריו, הרשויות במדינתו גם לא מצאו עדויות לכך שהוא ניצל לרעה את הדרכון שלו, ואישר בפעם הראשונה שזיגייר עבד בממשל הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קאר אמר כי המקרה מעלה שאלות רבות באשר לאזרחי אוסטרליה שנושאים אזרחות כפולה שעובדים אצל ממשלות זרות. הוא אמר כי אוסטרליה תמחה אם יתגלה כי אכן ישראל עשתה שימוש בדרכון אוסטרלי. "מהמקורות שלנו עדיים אין מידע כי זיגייר עשה שימוש לרעה בדרכון, אבל יש אפשרות כזאת", הוא אמר לכתבים בסידני.

שר החוץ של אוסטרליה בוב קאר (AP)

הוא גם טען שישראל לא הגיבה לבקשות מדינתו לקבלת מידע, ולא הסבירה את חוסר התגובה מצדה. פקידים אוסטרליים בכירים וסוכנויות מודיעין עדיין לא פענחו מדוע זיגייר נעצר, זאת לאחר שבישראל הסכימו רק להגיד שהוא היה עצור בשם בדוי כדי למנוע "נזקים לאומיים".

קאר אמר כי זיגייר חי בישראל במשך 10 שנים ואישר לראשונה שהוא עבד עבור ממשלת ישראל, אך לא ציין אם הוא עבד במוסד. "הרבה מאוד אמרו שהוא מוזר", ציין שר החוץ של אוסטרליה, שחקירתו מצאה ליקויים בטיפול בפרשה מצד הרשויות במדינתו. מהדוח עולה כי לא הוגשו בקשות מטעמו זיגייר או משפחתו לסיוע קונסולרי, וכי משפחתו ועורכי דינו ביקרו אותו לפחות 50 פעמים במהלך מעצרו.

עוד בעניין:

רה"מ נתניהו: "זיגייר לא היה בקשר עם הביון האוסטרלי"

צפו: כך נראה התא של בן זיגייר

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

זיגייר לפני מותו: "לא ריגלתי"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"