הגנרל האמריקני מאשש את החשש בישראל: "אירן ממשיכה למרות הסנקציות"

"הסנקציות הכלכליות והבידוד המדיני לא מונעים מאירן להמשיך ולהוות איום ממשי על המזרח התיכון" – את האמירה הזאת אנחנו רגילים לשמוע מצד ההנהגה הישראלית, אבל היום היא נאמרת במפתיע על ידי בכיר בצבא האמריקני, הגנרל ג'יימס מאטיס

"הסנקציות לא עובדות", מאטיס (AP)

גנרל ג'יימס מאטיס, מפקד פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית, טען היום בפני הקונגרס כי אירן היא האיום העליון לשגשוג וליציבות באזור. "למרות סנקציות כלכליות משמעותיות והחרפת הבידוד המדיני שלה בקהילה העולמית, אירן ממשיכה לעורר חוסר יציבות ואלימות ברחבי האזור ומעבר לו", אמר מאטיס לוועדת השירותים הצבאיים של הסנאט ולמעשה אישר בדבריו את טענותיהם של שר החוץ לשעבר ליברמן וראש הממשלה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגנרל מאטיס הזכיר בדבריו את האיום הגרעיני הפוטנציאלי של אירן, את האיום הימי שלה בנתיבי הים באזור ואף את מצבור הטילים הבליסטיים שברשותה - טילים שלטענתו מגיעים לטווח קצר עד בינוני. הוא ציין גם את שרשרת הפעולות הבלתי חוקיות, כלשונו, שאירן מבצעת במזרח התיכון, ואת התפתחותה בלוחמת הסייבר.

לסיום, הזהיר מאטיס בדבריו את כל האויבים הפוטנציאליים של ארצות הברית, והציע להם שלא לנסות לנצל את הנוכחות המצוצמת של צבאה במזרח התיכון. הדברים נאמרו על רקע ההחלטה של הפנטגון לשמור באזור רק נושאת מטוסים אחת ולא שתיים, בכדי לעמוד בדרישות תקציב והקיצוצים שנכפו על הכלכלה האמריקנית בסוף השבוע האחרון. "זה לא יהיה חכם מאוד מצד מדינות אויב לנצל את העובדה הזאת", אמר הגנרל, "זה יהיה היום הארוך והגרוע ביותר של המדינה שתנסה לפגוע בנו".