מתח בוותיקן: בוחרים אפיפיור בצל משבר

הקרדינלים שמגיעים לוותיקן כדי לבחור את האפיפיור הבא, לא מתרכזים בדמותו של המנהיג הבא של הכנסיה הקתולית, אלא בדוח סודי שהוזמן על ידי האפיפיור הקודם. בדוח, שקיבל את התואר "תיקי הוותיקן", מסכמים שלושה קרדנילים את חקירת השחיתות בבנק הוותיקן

צל מוסרי על הוותיקן (רויטרס)

קרדינלים מכל רחבי העולם מגיעים בימים האחרונים לוותיקן ועורכים ישיבות ותפילות לקראת הליך הבחירה ביורשו של בנדיקטוס ה-16, שצפוי להתחיל רשמית ב-11 במרס. השיחות אמורות להכריע, בין השאר , מתי בדיוק יסגרו את עצמם 115 הקרדינלים בתוך הקפלה הסיסטינית לכינוס המכריע המכונה קונקלווה - עד שייצא עשן לבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקור, הוחלט שוועידת החשמנים תתכנס ב-11 במרס, אבל 12 מ-115 הקרדינלים עדיין לא הופיעו. בשיחות המקדימות לקראת הכינוס, שהחלו אתמול בבוקר, אנחנו צפויים לראות את "המועצה הכללית", המונה 13 קרדינלים, מנהלת את ההכנות ודנה בעתיד הכנסייה.

תיקי הוותיקן בראש השיחות מאחורי הדלתות הסגורות

בדיונים המקדימים משתתפים כל הקרדינלים שחפצים בכך, אבל לקונקלווה עצמה יגיעו רק אלה שעברו את גיל 80. הפגישות השנה נערכות בצל האשמות נגד הוותיקן בכמה נושאים: קית' אובראיין, הארכיבישוף של סנט אנדרו ואדינברו מסקוטלנד לא יגיע לקונקלווה בגלל שהוא מואשם בהתעללות מינית.

על פי התקשורת האיטלקית, הקרדינלים שמרגישים את אווירת המשבר אמרו בפגישה מאחורי דלתות סגורות שהם רוצים לקבל תדרוך בנושא הזה וגם לגבי הדוח הסודי של הוותיקן הנוגע לחשדות בדבר שחיתות במוסדות הוותיקן. סוכנות הידיעות רויטרס מצטטת חשמן שלא הזדהה בשמו ואומר: "זה דוח ארוך מאוד וטכנית, הוא סודי".

הדוח הוכן לבקשת האפיפיור שפרש על ידי שלושה קרנידלים והוא מתרכז במסמכים שנגנבו על ידי המשרת של האפיפיור. על פי הפרסומים הקודמים בפרשת "תיקי הוותיקן", החשדות כוללים קשרים של בנק הוותיקן עם ארגונים מפוקפקים באיטליה.