יו"ר סבא"א: "אין התקדמות בשיחות עם אירן"

יושב ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו אמר היום כי המגעים על תוכנית הגרעין לא מניבים תוצאות. "אנו דורשים גישה מיידית למתקן בפרצ'ין", הבהיר אמאנו. לאחרונה נחשפה תמונת לויין שמציגה הרחבה של האתר הצבאי

תמונת הלוויין שפורסמה (Daily Telegraph)

המשא ומתן של המעצמות עם אירן לא נושא פרי: יושב ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו אמר היום לעיתונאים בווינה כי "הוא לא יכול לדווח על שום התקדמות" בנושא השיחות על תוכנית הגרעין וקרא לנהל אותן ב"תחושת דחיפות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמאנו הבהיר כי סבא"א דורשת מטהרן לאפשר גישה מיידית לאתר הגרעין האירני בפרצ'ין. על פי פרסומים שונים, באתר הצבאי נערכים ניסויים במנגנוני נפץ לנשק גרעיני, ואירן ניסהת לטשטש עדויות לנעשה מאחורי הגדרות בכמה הזדמנויות. 

במקביל, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, המבקר בימים אלה בסעודיה, אמר היום לעמיתיו בריאד שלפתרון הדיפלומטי בנושא אירן יש "זמן מוגבל".

"אירן מגבירה את הבניה בפרצ'ין"

דבריו של אמאנו מגיעים על רקע תמונת לווין שצולמה ופורסמה בשבוע שעבר, שבה נראית הרחבה של המתקן בפרצ'ין, אליו מונעת אירן את כניסת הפקחים במשך שנים.

בתמונה, שצולמה באוקטובר האחרון, נראים שלושה מבנים חדשים ליד פתח של מנהרה. "האזור נראה כמו מתקן של חקר וניסוי", כך לפי ניתוח התמונה שנערך בחברת מקנזי לשירותי מודיעין והובא בטלגרף.

תמונת הלוויין מאשרת למעשה את דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מוקדם יותר החודש, לפיו אירן מגבירה את הבנייה בכור בפרצ'ין, והחלה להתקין צנטריפוגות מתקדמות במתקן העשרת האורניום המרכזי שלה סמוך לעיר נתנז.

התמונה נחשפה יום לאחר סיום השיחות בקזחסטן בין המערב לאירן, שבמהלכן הוצע לאירנים לסגור את המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו בתמורה להקלות בסנקציות. הרפובליקה האסלאמית דחתה הצעה זו, כמו גם הצעה לשמור בשטחה כמות מוגבלת של אורניום מועשר.