טהרן טוענת: מהיום – הקלה בסנקציות

סבב השיחות של אירן עם מעצמות המערב הסתיים בשבוע שעבר ללא כל תוצאות, אבל זה לא מפריע היום לשר החוץ האירני, אלי אכבר סאלהי לטעון כי הסנקציות שמפעיל המערב יוקלו – החל מהיום. "הודות למאמצים הדיפלומטיים שלנו, החל מהיום נחזה בהסרה הדרגתית של העיצומים" אמר סאלהי. לטענה הזו, כמובן, אין אישור מכל מקור אחר

הקלה בסנקציות - האמנם. אחמדינג'אד בביקור (רויטרס)

מעצמות המערב הגישו בשבוע שעבר הצעה מרוככת לאירנים - הקלה משמעותית בסנקציות תמורת ויתור או עיכוב של תוכנית הגרעין. אבל גם ההצעה הנדיבה הזו נענתה בשלילה וסבב שיחות נוסף הסתיים ללא כל התקדמות. הדיווחים הללו, עם זאת, לא מפריעים לשר החוץ של אירן לטעון כי הסנקציות יוסרו בהדרגה - החל מהיום. ברקע עומדים דבריו של ראש הממשלה נתניהו, שהשיחות הן בבחינת "משיכת זמן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר החוץ אלי אכבר סאלחי צוטט היום בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית IRNA ואמר, "בעזרת המאמצים הדיפלומטיים שלנו, החל מהיום נחזה בהסרה הדרגתית של העיצומים", הוא טען.

עוד במסגרת הדברים הוא ציין, "האויבים טענו בשנה שעברה שסנקציות מגבילות במיוחד יוטלו על אירן בקרוב. עם זאת, הם בעצם הודו שהעיצומים לא השפיעו באופן משמעותי על טהרן". "אם האויב השקיע 100 דולרים בהטלת הסנקציות, הם לא הביאו אפילו לתוצאות בשווי 10 דולרים", טען השר האירני. הוא הוסיף כי הסנקציות הערימו קשיים בפני האירנים בתחום הסחר הזר, אבל המדינה בכל זאת הרוויחה מאה מיליארד דולר מדי שנה מייצוא נפט.

סאלהי טען עוד כי במשך 34 השנים האחרונות היוזמות של אירן הצליחו למתן את הלחץ הבינלאומי שהופעל על טהרן. הוא הסביר כי אירן הצליחה להתחמק ממרבית ההגבלות שהוטלו עליה, בין היתר בזכות העובדה שאירן גובלת ב-15 מדינות בים וביבשה וקשה להפעיל לחץ אפקיטיבי על מדינה כזו.