מחקר: "42 אלף מחנות פעלו בתקופת השואה"

מחקר שבוצע במשך 13 שנים מטעם האו"ם ופרטיו פורסמו בעיתון "ניו יורק טיימס", מעלה כי בנוסף על אתרי ההשמדה, הכפייה והעבודה שהיו ידועים עד כה - נמצא כי הרייך השלישי הפעיל עשרות אלפי אתרים נאציים במהלך מלחמת העולם השנייה

"42 אלף מחנות במהלך השואה". אושוויץ (רויטרס)

העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם בסוף השבוע מחקר רחב יריעה שנערך מטעם האו"ם שעניינו שואת יהודי אירופה במהלך מלחמת העולם השנייה. ממצאי המחקר, שנערך במשך 13 שנים, העלו כי ברחבי אירופה פעלו כ-42 אלף מחנות ריכוז, השמדה ועבודות כפייה שלא היו ידועים קודם לכן. רובם המכריע - בגרמניה ובפולין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבו

בעבודתם, סקרו החוקרים את מיקומי המחנות שפעלו בין השנים 1933-1945. על פי הפרסום בעיתון, חוקרי שואה במכון לחקר ההיסטוריה הגרמנית בוושינגטון שלהם הוצג הנתון המבעית - ביקשו לבדוק אותו שוב, כדי לאשש שאכן מדובר במספר הגבוה שלא היה ידוע עד כה. "המספרים גבוהים בהרבה משידענו", ציין הרטמות' ברגהוף, מנהל המכון. "מדובר בנתון בלתי ייאמן", הוסיף.

המחנות המתועדים במחקר כוללים לא רק "מרכזי מוות", אלא גם כ-1,000 מחנות עבודה בכפייה, שבהם ייצרו האסירים תחמושת; מחנות של שבויי מלחמה ואתרים שנקראו "מחנות טיפוליים", שבהם נשים בהריון נאלצו לבצע הפלה. כמו כן, מיפו החוקרים מחנות ששימשו גם כבתי בושת, שבהם אולצו נשים יהודיות לקיים יחסי מין עם אנשי צבא גרמנים.