אובמה חתם על קיצוץ בתקציב הפדרלי

למרות דיונים מרתוניים עד הרגע האחרון, הרפובליקנים והדמוקרטים לא הצליחו להגיע להסכמה על הקיצוץ בתקציב הפדרלי, ואובמה נאלץ לחתום על קיצוץ רוחבי בניגוד לרצונו. "הקיצוצים הללו סתם מטופשים", אמר הנשיא. מזכיר ההגנה הייגל אמר כי הקיצוץ פוגע במוכנות הצבאית של ארצו. שכרם של עשרות אלפי עובדים פדרליים ייפגע

מבוי סתום. שוב. הנשיא אובמה, ארכיון (רויטרס)

אחרי המשבר החוזר ונשנה של תקרת החוב, שוב הממשל האמריקני מגיע למבוי סתום שפוגע בכלכלה: הרפובליקנים והדמוקרטים לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי הקיצוץ בתקציב הפדרלי, ובלילה חתם הנשיא אובמה על צו שמבצע קיצוץ רוחבי בשווי 85 מיליארד דולר בכל התקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני הצדדים, כרגיל, מאשימים האחד את השני. הנשיא הדמוקרטי אובמה אמר "מנהיגי הרפובליקנים שבחרו לא לסגור את הפרצות במסים שמיטיבים עם השכבות העשירות. הקיצוצים אינם סוף העולם אלא סתם מטופשים". דובר בית הנבחרים הרפובליקני ביינר הגיב ואמר שהדמוקרטים רוצים להוסיף עוד עליית מסים בפעם השנייה בתוך חודשיים, דבר שאינו מקובל עליו.

הקיצוץ ישפיע על עשרות אלפי עובדי מדינה ששכרם ושעות העבודה שלהם יפגעו. כמעט מחצית מהקיצוץ הפדרלי הוא קיצוץ במערכת הביטחון ובצבא האמריקני, ועם הקיצוץ החד הזה צריך להתמודד כעת צ'אק הייגל, מזכיר ההגנה שרק נכנס לתפקידו השבוע. הייגל אמר כי הקיצוץ, כמעט 46 מיליארד דולר, יפגע ביכולת של הצבא האמריקני להתמודד עם המשימות שעומדות מולו.

כבר היום: יושבתו 70 מטוסי קרב

פגיעה במוכנות הצבאית. הייגל, ארכיון (רויטרס)
בשלב הראשון, הודיע הייגל כי ייסגרו ארבע כנפיים (אגד של כמה טייסות) השייכות לחיל הים, רובן מוצבות במפרץ הפרסי. מספר שעות הטיסה והאימונים יקוצץ החל מהיום, וחילות היבשה יקצרו מספר ימי האימונים.

"אני רוצה להבהיר כי אנחנו נצטרך לקחת יותר סיכון, ולעשות צעדים שיהיו להם השלכות ארוכות טווח", אמר הייגל במסיבת עיתונאים בפנטגון, מסיבת העיתונאים הראשונה שערך מאז נכנס לתפקיד. גורמים בפנטגון אמרו כי כבר היום יושבתו מתעסוקה 70 מטוסי קרב ו-2,500 חיילים. "אמריקה היא עדיין הכוח הצבאי הטוב בעולם, ואנחנו לא ניתן לקיצוץ הזה לפגוע בכוחנו", הוסיף הייגל.