פוטין הסכים לשינוי פוליטי בסוריה

נשיא רוסיה פוטין הסכים בשיחה עם הנשיא האמריקני אובמה על הצורך בשינוי פוליטי בסוריה. לאחר הזמנת ראשי המורדים למוסקבה בסוף השנה שעברה, נראה כי בעלת הברית העיקרית של בשאר אסד משנה את מדיניותה. בעבר, רוסיה סיפקה סיוע רב לנשיא הסורי

ינטוש את אסד? פוטין ואסד, ארכיון (AP)

האם רוסיה משנה את המדיניות כלפי נשיא סוריה אסד? בשיחה עם הנשיא אובמה הסכים נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על הצורך "בשינוי פוליטי" כדי לסיים את האלימות בסוריה. מדובר בשלב נוסף לקראת, אולי, נטישה של רוסיה את בעל בריתה, לאחר שבסוף השנה שעברה הזמינה את ראשי המורדים למוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא ארה"ב אובמה ונשיא רוסיה פוטין שוחחו בטלפון וסיכמו על "הצורך לקדם מעבר פוליטי" כדי לסיים את האלימות בסוריה מוקדם ככל האפשר, כך מסר דובר הבית הלבן. שני המנהיגים הסמיכו את שרי החוץ שלהם, קרי ולברוב, שנפגשו בתחילת השבוע בברלין להמשיך את המגעים והתיאום ביניהם.

הצהרת הבית הלבן לא פירטה עוד על השיחה בין אובמה לפוטין בעניין המשבר בסוריה. בין ארה"ב ורוסיה יש מחלוקת עמוקה על עתידו של נשיא סוריה אסד, ארה"ב טענה כמעט מתחילת מלחמת האזרחים במדינה כי על אסד לעזוב את תפקידו ואילו רוסיה טוענת כי עזיבתו של אסד לא יכולה להיות תנאי מקדים למשא ומתן בין הפלגים במדינה.

ראשי המורדים בסוריה הוזמנו למוסקבה

אובמה ופוטין, ארכיון (AP)
בסוף השנה שעברה אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי "בחינה מציאותית ומפורטת של המצב בתוך סוריה מובילה למסקנה שיש לפתוח בדיאלוג פוליטי עם חברי האופוזיציה" - זאת, לאחר ששליחו למזרח התיכון וסגנו, מיכאיל בוגדנוב, העביר את ההזמנה לראשי המורדים להגיע למוסקבה. ככל הנראה זו הייתה תחילת שינוי המדיניות הרוסית, שתמכה באסד דיפלומטית במועצת הביטחון ואף סיפקה לו סיוע צבאי, כך על פי גורמים בטורקיה ובמערב.

זמן קצר לאחר קבלת ההזמנה למוסקבה בחודש דצמבר, הבהירו באופוזיציה הסורית כי לא יקבלו כל ניסיון לחייב אותם לנהל משא-ומתן מול בשאר אסד ונציגי משטרו. "אנו נכונים להידבר עם כל גורם אפשרי פרט אליו", הבהיר דוברם, וואליד אל-בוני. "בשאר אסד ויסודות משטרו נעלמו. כל נציגי העם הסורי יכריעו באשר לעתידם וגורלם".