ארגנטינה ואירן יחקרו במשותף את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית

אחרי 12 שעות של דיונים מתוחים וכשבחוץ הפגנות רבות, אישר הקונגרס בארגנטינה ברוב זעום, ועדת חקירה משותפת של בואנוס איירס וטהרן לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבירה. 85 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור ב-1994

הקהילה היהודית זועמת (רויטרס)

הקונגרס הארגנטיני אישר היום הסכם עם אירן, במסגרתו תיערך חקירה משותפת בין המדינות באשר לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994. בית המשפט בארגנטינה קבע בעבר שמתקפת הטרור הקטלנית שגבתה את חייהם של 85 בני אדם, נתמכה על ידי הממשל בטהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראשי הקהילה היהודית, יחד עם חלק מחברי הקונגרס המקומיים, מתנגדים לחקירה המשותפת וטוענים שהיא עלולה לשבש את ההליכים המשפטיים שכבר מתקיימים בנושא. אבל נשיאת ארגנטינה קריסטינה פרננדז טוענת ששיתוף הפעולה עם הרפובליקה האסלאמית יגלה פרטים חדשים על מבצעי הפיגועים אחרי שנים של קיפאון.

הפיגוע בבניין הקהילה היהודית (רויטרס)

"החקירה הזו מייצגת החלטה אמיצה ונועזת שפותחת דרך חדשה לאמת", אמרה מארה בראוור, חברת פרלמנט מהשמאל הארגנטיני, שתמכה באישור החקירה המשותפת. מהצד השני אדוארדו אמנדו, לשעבר שגריר ארגנטינה בוושינגטון, אמר ש"זו כרוניקה של כישלון ידוע מראש".

הדיון הסוער נמשך 12 שעות, כשבחוץ חברי הקהילה היהודית עורכים הפגנות. החקירה אושרה לבסוף, ברוב של 131 לעומת 113 מתנגדים. 

ח"כ דני דנון (הליכוד-ביתנו), המשמש כיושב ראש ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, אמר כי מדובר בזלזול בכבודם של ההרוגים ומשפחותיהם. "מדובר בהחלטה מבישה וחסרת רלוונטיות. מזה שנים ידוע לכל כי אירן וחיזבאללה הן שאחראיות לביצוע פיגוע הטרור. מטרת המהלך הוא למסמס את העמדתם לדין של האחראים לרציחתם של 85 אזרחים חפים מפשע", הדגיש דנון.