הלוויין חושף: אירן מרחיבה את הכור בפרצ'ין

יום לאחר השיחות בקזחסטן, שהסתיימו במבוי סתום מול אירן, מפרסם העיתון "דיילי טלגרף" תמונת לוויין שצולמה באוקטובר האחרון וחושפת בנייה מוגברת בכור הגרעיני בעיר פרצ'ין. דוח סבא"א מוקדם יותר החודש פירט על אותה בנייה

תמונת הלוויין שפורסמה היום (Daily Telegraph)

יום אחרי חשיפת ה"דיילי טלגרף" הבריטי אודות הפעילות האירנית לפיתוח פלוטוניום לייצור פצצה במתקן באראק, היום מתפרסמת תמונת לווין נוספת - בה נראית הרחבה של המתקן בפרצ'ין, שבמערב חוששים כי מתקיימת בו ניסויים במנגנוני נפץ לנשק גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך שנים אוסרת אירן על הפקחים הבינלאומיים לבקר במקום. התמונה נחשפת יום לאחר סיום השיחות בקזחסטן בין המערב לאירן, שבמהלכה הוצע לאירנים לסגור את הכור בפורדו בתמורה להקלות בסנקציות. הרפובליקה האסלאמית דחתה הצעה זו, כמו גם הצעה לשמור בשטחה כמות מוגבלת של אורניום מועשר.

בתמונה, שצולמה באוקטובר האחרון, נראים שלושה מבנים חדשים ליד פתח של מנהרה. "האזור נראה כמו מתקן של חקר וניסוי", כך לפי ניתוח התמונה שנערך בחברת מקנזי לשירותי מודיעין והובא בטלגרף.

תמונת הלוויין מאשרת למעשה את דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מוקדם יותר החודש, לפיו אירן מגבירה את הבנייה בכור בפרצ'ין, והחלה להתקין צנטריפוגות מתקדמות במתקן העשרת האורניום המרכזי שלה סמוך לעיר נתנז.