בנדיקטוס עוזב, הקרדינלים מגיעים לבחור יורש

לאחר שזעזע את העולם הנוצרי כשהפתיע והודיע על פרישה מתפקידו, יעזוב היום האפיפיור בנדיקטוס ה-16 את הוותיקן בפעם האחרונה. אמש נפרד האפיפיור ה-265 מקהל המאמינים בנאום מיוחד שנשא: "אני מודע לצעד בו נקטתי". הוא יבלה את החודשים הקרובים בטירת הקיץ האפיפיורית

בנדיקטוס ה-16 לשעבר: יוזף ראצינגר, שנבחר לתפקיד האפיפיור לפני כ-8 שנים והודיע במפתיע על פרישה לפני כחודש עקב מצבו הבריאותי, יעזוב היום את קריית הוותיקן בפעם האחרונה כאפיפיור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כהונתו של בנדיקטוס תסתיים רשמית בשעה 20:00, לאחר שהכס הקדוש יעזוב את קריית הוותיקן במסוק ויתגורר במנזר סמוך לרומא. לאחר עזיבתו, יוותר העולם הנוצרי ללא אפיפיור במשך לפחות שבועיים - זאת מכיוון שההחלטה על זהותו של האפיפיור הבא צפויה להתקבל רק באמצע חודש מרס.

המונים הגיעו להביע תמיכה (AP)
האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר מתכונן לחיים שאחרי האפיפיורות בשעותיו האחרונות כראש הכנסייה הקתולית. בנדיקטוס שיישר את התואר הנדיר - "אפיפיור בדימוס", יוריד את נעליו האדומות שניתנו לו כאפיפיור, אבל ימשיך ילבש לבנים. בעזרת מסוק, הוא יגיע למעון הקיץ של האפיפיור - טירת גנדולפו, במרחק של 24 ק"מ מהוותיקאן. שם הוא ישהה במהלך החודשיים הקרובים.

הבוקר הוא נפגש עם כמה קרדינלים ונפרד, אלו הקרדינלים (החשמנים) שיבחרו את יורשו. בשעה חמש אחה"צ, הוא יעזוב את הוותיקאן, רגע לפני הוא אמור לנופף למעריציו או סקרניו מהמרפסת - שמעל כיכר פטרוס, המשמר השוויצרי - שומריו האישיים של האפיפיור, יצאו לחופשה.

הווילה, או הארמון לשם יגיע בנדיקטוס הפורש - מקום די טוב לפנסיונר. היא ממוקמת בין נופים כפריים טבולים בירק, יש לווילה חלקה חקלאית משלה, אם בנדיקטוס ירצה לטפל בבעלי חיים - יש שם סוסים, פרות, תרנגולות וגם, גינות ירק עשירה.
בעוד האפיפיור עוזב, הוותיקאן מתחיל להתמלא בקרדינלים לקראת המועצה שתבחר את היורש, הקונקלווה שיחל את דיוניו בשבוע הבא ויסיים - כשיצא עשן לבן

אמש נשא בנדיקטוס ה-16 נשא את הדרשה האחרונה שלו בכיכר סנט פטרוס בוותיקן מול עשרות אלפי מאמינים - יום בלבד לפני שהוא פורש רשמית למנזר ומקבל את התואר החדש "אפיפיור בדימוס". בנדיקטוס הגיע לכיכר בוותיקן לקראת הצהריים ברכב המיוחד שקיבל את הכינוי "פופ-מוביל", לקול שאגותיהם של עשרות אלפי המאמינים. חלקם נשאו שלטים שעליהם נכתב "תודה לך, בנדיקטוס". ברגע שהחל לדבר, הקהל העצום השתתק באחת.

"באנו להגיד לאפיפיור תודה" (AP)
האפיפיור הנרגש אמר אמש בדרשת הפרידה שלו, שהוא מבין את ההשפעה העצומה של ההחלטה שבחר, אבל הוא נוקט בצעד הזה לטובתה של הכנסייה. "בחרתי בצעד הזה במודעות מלאה להשפעה שלו, אני מודע לכך שהצעד הזה נדיר אבל הוא נעשה ברוח שלווה". בנדיקטוס, שהודה למאמינים וביקש מהם להמשיך ולאהוב את האל והכנסייה, אמר: "אני לא יורד מהצלב".

מחר: מועצת החשמנים תתכנס לבחור יורש

האפיפיור ה-265 זעזע את העולם הקתולי בתחילת החודש, כשהודיע כי אינו יכול להמשיך ולכהן בתפקידו והסביר שלא נותר לו כוח מנטלי ופיזי כדי להמשיך. לאחר שיסיים היום רשמית את תפקידו, יהפוך לאפיפיור הפורש הראשון מזה 600 שנה.

כבר מחר תתכנס מועצת ה"קונקלווה" שתכיל את החשמנים של הכנסייה הקתולית המרכזית, שיחלו בהליך בחירת יורשו של ראצינגר. התהליך צפוי להסתיים לקראת אמצע מרס, או לפחות עד שייצא עשן לבן מהארובה בוותיקן, שיבשר על בחירתו של אפיפיור חדש. בין המועמדים האפשריים שהוזכרו לרשת את רצינגר: שני חשמנים כהי עור מאפריקה ואחד ממוצא קנדי.