תפנית בשיחות של המעצמות עם אירן

לאחר יומיים של דיונים בין מעצמות המערב לאירן, הציעו המעצמות הצעה מרחיקה לכת שמשנה את אופי השיחות עד כה. לפי ההצעה החדשה, אירן תוכל לשמור חלק מן האורניום המועשר שלה לצרכי מחקר, ולא תאלץ לסגור את המתקן הגרעיני בפורדו. כמו כן, חלק מן הסנקציות יבוטלו. אירן: "זוהי תפנית מבורכת, אך הדרך עוד ארוכה"

לא ייסגר. הכור הגרעיני בפורדו (AP)

מעצמות המערב הציעו אמש לאירן הצעות מרחיקות לכת על מנת להמשיך את המאמצים הדיפלומטיים למנוע מטהרן נשק גרעיני. סעיד ג'לילי, הבכיר האירני הממונה על השיחות עם המעצמות, אמר כי זהו "נקודת מפנה ביחסים עם המעצמות המוכנות להתפשר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי ההצעה החדשה, אירן תוכל לשמור על כמות מוגבלת של אורניום מועשר, אך יהיה אסור עליה לייצר כמות נוספת. המעצמות גם התפשרו בדרישה לסגור את המתקן התת-קרקעי בפורדו, ודורשות במקום רק להפסיק זמנית את הפעילות במקום. בנוסף, הציעו המעצמות להפסיק חלק מן הסנקציות שמוטלות על אירן, וגורמות לה לפגיעה קשה בכלכלה.בכיר אמריקני אמר בתגובה כי "הסנקציות על תעשיית הנפט ועל הבנקים יישארו כפי שהם".

הצעה זו משנה את השיח עם המעצמה האסלאמית, שכן עד כה המערב ניסה להביא להפסקה כוללת של כל המאמצים לפיתוח נשק גרעיני, ולא היה מוכן להתפשר על התנאים. ההצעה החדשה צפויה לאלץ את אירן להביא בתגובה תוכנית משל עצמה, שכן לא תרצה להיראות ככזו שלא מוכנה להתפשר, ובמיוחד כשמדובר בהצעה "נדיבה" שכזו.

אירן: "הצעה מבורכת, אך יש עוד דרך ארוכה"

ג'לילי, שניהל מגעים עם מעצמות המערב במשך יומיים בקזחסטן, אמר כי "אם כי יש עוד דרך ארוכה, אנו רואים הצעה זו כמבורכת וחיובית". שר החוץ הבריטי וויליאם הייג הגדיר את השיחות כ"יעילות", ואמר כי מטרת ההצעה החדשה היא "לבנות אמון בשני הצדדים ולהביא לקידום המו"מ".

אירן ממשיכה בהצהרותיה לפיהם לפי החוק הבין לאומי מותר לה להמשיך ולהעשיר אורניום עד לרמה של 20 אחוזים, רמה בה בקלות אפשר להסב את האורניום לשימוש בנשק גרעיני. בטהרן טוענים כי אירן צריכה אורניום ברמה זו למטרות מחקר רפואי, וכי היא לא מתכוונת להפסיק את הפקתו. רק בשבוע שעבר פקחי הגרעין של האו"ם הודיעו כי אירן התחילה בשדרוג משמעותי של תוכניתה לייצר אורניום מועשר.