המו"מ הסתיים ללא תוצאות: "לא נסגור את המתקן בפורדו"

סבב השיחות בקזחסטן בין המעצמות לאירן לא הניב כל פריצת דרך במשבר סביב פיתוח תוכנית הגרעין. הנציג האירני דחה הצעת המערב לסגור את המתקן גרעיני התת קרקעי ליד קום תמורת הקלה בסנקציות. המפגש הבא ב-16 במרס בטורקיה

סבב השיחות בין המעצמות לאירן בנושא תוכנית הגרעין, שנערך בקזחסטן, הסתיים ללא תוצאות של ממש. האירנים דחו את הצעת המערב לסגור את המתקן התת קרקעי בפורדו בתמורה להקלה בסנקציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנציג האירני סעאד ג'לילי טוען שהוא מוכן לדון בנושא המשך העשרת האורניום במהלך סבבי השיחות הבאים, שייערכו על פי הדיווח, באיסטנבול ב-16 במרס ואחר כך - בהיקף רחב יותר בתחילת חודש אפריל.

ג'לילי אמר שאין שום סיבה אמיתית לסגור את המתקן בפורדו - התנאי שהמערב הציב בפני אירן לפני השיחות.

נחשף מסלול פלוטונים בדרך לפצצת גרעין אירנית

על רקע המבוי הסתום במשא ומתן, פרסם הבוקר ה"טלגרף" הבריטי תמונות לוויין שמצביעות על ניסיונות אירניים משמעותיים לייצר פצצת גרעין לא רק באמצעות העשרת אורניום, אלא גם בעזרת ייצור פלוטוניום.

בתמונות הלווין שצולמו לפני כשלושה שבועות נראה עשן כבד מיתמר מעל מתקן הגרעין באראק, שבצפון המדינה. עשן שכזה, אומרים המומחים, הוא עדות ברורה לייצור מים כבדים. המים הללו משמשים לתדלוק הכור, ויצירתם היא השלב הראשון בהפקת פלוטוניום בדרך להפיכתו לנשק גרעיני.

עוד חושפות התמונות כי מסביב למתקן המדובר הוצב מערך הגנה נרחב, שטרם נראה כמוהו באירן, מפני התקפות אוויריות. על פי הדיווח, לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נודע כבר לפני זמן מה על הפעילות החריגה בצפון המדינה.