התפטר הקרדינל שנחשד בקיום יחסים עם גברים

אין רגע דל בוותיקן: ימים ספורים לפני תום כהונתו של האפיפיור, הודיע היום קית' אובריין, מי ששימש כארכיבישוף של סנט אנדרוז ואדינברו, על התפטרותו בעקבות פרסום של המגזין הבריטי "אובזרבר" מלפני יומיים לפיו קיים יחסים "בלתי הולמים" עם מספר כמרים. הוותיקן אישר את ההתפטרות

התפטר בעקבות פרסום הפרשה, אובריאיין (רויטרס)

לאחר שבחודש האחרון הודיע האפיפיור בנדיקטוס ה-16 על התפטרותו מתפקידו זמן רב לפני תום כהונתו, עומדת הכנסיה הקתולית בפני טלטלה נוספת. הקרדינל הוותיק קית' אובראיין, הודיע על התפטרותו לאחר שדווח כי קיים "יחסים בלתי הולמים" עם כמרים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכס הקדוש קיבל את התפטרותו של אובראיין, ששימש כארכיבישוף של סנט אנדרוז ואדינברו שבבריטניה, והודיע כי היא תיכנס לתוקפה החל מהיום. בוותיקן הסבירו את התפטרוטו של הארכיבישוף בגילו המתקדם. "הוא בן 75, גיל פרישה מקובל בקרב הבישופים", נמסר בהודעתם. יחד עם זאת דווח כי אובראיין, שהיה אמור להצטרף לקנקוולה, לא יהיה חלק מצוות החשמנים המתכנס בכדי לקבוע את זהות האפיפיור הבא".

התפטרותו של אובריין נחשבת לצעד מהיר ומפתיע, זאת לאחר שדאג להכחיש באופן מיידי את ההאשמות שיוחסו לו על ידי המגזין הבריטי - "אובזרבר". על פי הפרסום, שלושה כמרים פנו יחד עם אדם ששימש אף הוא בעברו ככומר לשגריר הוותיקן בבריטניה, והתלוננו בפניו על התנהגותו של אובריין, יום לאחר שהצהיר כי "יש לאפשר לכמרים להינשא ולהביא ילדים לעולם".

"האפיפיור התפטר בשל סחיטת כמרים הומוסקסואלים"

הודעת התפטרותו של אובראיין אינה הפרשה היחידה שמסעירה את העולם הנוצרי. להתפטרותו של הארכיבישוף הבריטי מצטרפים הדיווחים בעיתון האיטלקי "לה רפובליקה", לפיהם פרישתו של האפיפיור בנדיקטוס השישה-עשר התרחשה בעקבות מידע שקיבל לידיו אודות כמרים הומוסקסואלים שנסחטו בשל נטיותיהם המיניות.

בימים שקדמו להחלטה, הגישו שלושה קרדינלים בכירים דוח בן 300 עמודים הסוקר את המקרה לאפיפיור. "זאת הפעם הראשונה שבה המילה 'הומוסקסואל' נאמרה באופן מפורש על ידי הכנסייה", נכתב בעיתון על הפגישה שנערכה בין האפיפיור לבין הקרדינלים. על פי העיתון, הדוח של הקרדינלים זיהה שורה של מקומות מפגש של אותם כמרים ברחבי רומא שכללו בין היתר וילה מחוץ לבירה האיטלקית, סאונה בפרוור של העיר, סלון יופי קרוב ודירת מגורים שהיתה בשימוש של ארכיבישוף איטלקי מוכר.

האפיפיור, המוכר גם בשמו האמיתי ג'וזף רצינגר, לא יכול היה על פי הערכות לשאת את הפרטים שחשף דוח הקרדינלים לפיהם הכנסייה שסועה בעקבות מלחמות פנימיות הכוללות רשת של כמרים המאוחדים בשל נטייתם המינית. בשל כך נטען בעיתון, החליט לעזוב את תפקידו.