פוטין אמר: מהיום אסור לעשן בציבור

כ-900,000 איש מתים מדי שנה ממחלות הקשורות לעישון ברוסיה. מזה חצי שנה הנשיא פוטין מנהל רפורמה להפחתת העישון במדינה, צרכנית הסיגריות השנייה בעולם – רפורמה שכבר הביאה להפחתת צריכת הסיגריות במדינה הגדולה בעולם

נשיא רוסיה פוטין, ארכיון (AP)

בקרמלין מתגאים: החוקים החדשים שהעביר הנשיא פוטין נגד עישון הורידו משמעותית את צריכת הסיגריות במדינה. מדובר ברפורמת הבריאות המשמעותית ביותר מאז ימי ברית המועצות. את הנתונים מפרסמת סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוסיה היא צרכנית הסיגריות השנייה בגודלה בעולם, אחרי סין העממית. מזה חצי שנה, העישון אסור באזורים ציבוריים, במקומות העבודה, בחדרי מדרגות וסמוך לבתי ספר ובתי חולים. בנוסף, המחיר של חפיסות הסיגריות הועלה משמעותית.

בתחילת השנה הבאה ההגבלות על העישון יורחבו עוד יותר, עם כניסתו לתוקף של החוק האוסר עישון לחלוטין במסעדות, בתחנות ההסעה של כל סוגי התחבורה הציבורית וכן ברכבות ובאוטובוסים. איסור עישון במטרו במוסקווה נאכף עוד מימי הסובייטים.

המהלכים של פוטין למלחמה בעישון הם המשמעותיים ביותר שנערכים לטובת בריאות הציבור במדינה מאז הקמפיין הכושל של גורבצ'וב בסוף שנות ה-80 להפחית את צריכת האלכוהול במדינה. ארגון הבריאות העולמי מעריך כי 900,000 איש מתים ברוסיה מדי שנה ממחלות הקשורות לעישון.

מטרת המהלכים היא לקיים את ההתחייבויות של רוסיה לארגון הבריאות העולמי מ-2008, התחייבויות שבין השאר כוללות את הפחתת חשיפת האזרחים לעישון פסיבי.