דיווח באירן: "התגלו מרבצי אורניום חדשים"

שלושה ימים לפני פתיחת סבב השיחות הנוסף בין הרפובליקה האסלאמית למעצמות המערב, דיווחה סוכנות הידיעות IRNA כי בשטח הרפובליקה האסלאמית התגלו מאגרי ענק של החומר הרדיואקטיבי. במקביל, ציין ראש צוות המו"מ מטעם טהרן, כי "אם המערב רוצה תוצאות - עליו להציע הצעות חדשות"

"מאגרי אורניום חדשים". ארכיון (רויטרס)

בעוד כשלושה ימים ייפתחו בקזחסטן שיחות הגרעין בין אירן לשש מעצמות המערב, והיום דווח כי מאגרי אורניום חדשים התגלו בשטח המדינה. על פי הפרסום בסוכנות הידיעות IRNA, הכמות עומדת כעת על כ-4,400 טונות של החומר הרדיואקטיבי, לעומת כ-1,500 טונות שהיו ברשות הרפובליקה האסלאמית לפני כ-30 שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, בחרו מומחים אירנים לאנרגיה גרעינית 16 אתרים להקמת תחנות כוח גרעינית, שיופעלו בעתיד ומהן יהיה ניתן להפיק הספק של כ-20 אלף מגה-וואט חשמל בשנים הבאות. נמסר, כי האתרים הללו יהיו עמידים בפני מתקפות מן האוויר, וכן מפני אסונות טבע דוגמת רעידות אדמה.

יחד עם זאת, ציין ראש צוות המשא-ומתן של אירן לשיחות הגרעין, סעיד ג'לילי, כי "טהרן לעולם לא תוותר על זכויותיה ולא תתחייב לשום צעד מעבר לזה שנקבע באמנה לאי-הפצת נשק גרעיני".

הוא הוסיף, כי "אם המערב רוצה להשיג התקדמות בשיחות הגרעין - עליו להציע לנו הצעות חדשות". דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הצרפתית.

אירן פתחה במבצע צבאי משולב: "לחזק המוכנות"

היום דיווחה הטלוויזיה האירנית כי משמרות המהפכה פתחו בתמרון גדול של כוחות שריון ותותחנים בסיוע של חיל האוויר, שצפוי להימשך שלושה ימים. על פי הדיווח, מטרת התרגיל היא לשפר את מוכנותיהם של כוחות משמרות המהפכה.

סוכנות הידיעות AP פרסמה הבוקר כי התרגיל ייערך בסמוך לעיר סיריג'אן שבדרום המדינה, ובמסגרתו יתורגלו תקיפות של עמדות אויב. התמרונים הצבאיים באים על רקע המתיחות הגוברת בין שש מעצמות המערב לרפובליקה האסלאמית, בשל חתירתה הבלתי נלאית לעבר השגת נשק גרעיני.