אירן פתחה בתרגיל צבאי משולב בן שלושה ימים

על רקע המתיחות הגוברת בין טהרן לשש מעצמות המערב, דיווחה הטלוויזיה במדינה כי משמרות המהפכה של הרפובליקה האסלאמית החלו בתמרונים צבאיים המשלבים כוחות שריון, תותחנים ואוויר. על פי הפרסום, המטרה היא "לשפר מוכנות"

תרגיל צבאי בן 3 ימים. ארכיון (AP)

 הטלוויזיה האירנית דיווחה הבוקר כי משמרות המהפכה פתחו בתמרון גדול של כוחות שריון ותותחנים בסיוע של חיל האוויר, שצפוי להימשך שלושה ימים. על פי הדיווח, מטרת התרגיל היא לשפר את מוכנותיהם של כוחות משמרות המהפכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות AP פרסמה הבוקר כי התרגיל ייערך בסמוך לעיר סיריג'אן שבדרום המדינה, ובמסגרתו יתורגלו תקיפות של עמדות אויב. התמרונים הצבאיים באים על רקע המתיחות הגוברת בין שש מעצמות המערב לרפובליקה האסלאמית, בשל חתירתה הבלתי נלאית לעבר השגת נשק גרעיני.

דוח סבא"א: "אירן מעשירה בצנטריפוגות מתקדמות"

"אירן מעשירה בצנטריפוגות מתקדמות". ארכיו (AP)

השבוע פורסם כי אירן החלה להתקין צנטריפוגות מתקדמות במתקן העשרת האורניום המרכזי שלה, כך לפי דוח סודי שהוציאה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ושהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס. בישראל ובארה"ב הגיבו בחריפות לפרסום.

מדובר בצעד שגילויו יכעיס לוודאי את מעצמות העולם, לקראת חידוש השיחות עם הרפובליקה האסלאמית עם טהרן בשבוע הבא. בדוח נכתב ש-180 צנטריפוגות מסוג "ir-2m" ועטיפות צנטריפוגות ריקות הותקנו במתקן הגרעיני הסמוך לעיר נתנז.

אם העשרת האורניום בצנטריפוגות המתקדמות פועלת כשורה, הדבר עשוי לאפשר לאירן להאיץ משמעותית את איסוף אותו החומר שהמערב מפחד שבעזרתו תוכל טהרן לייצר פצצת אטום.

עוד לפי הדוח, אירן מחזיקה כבר ב-167 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% - שאותו לפי הדיווחים ניתן להמיר לחומר גרעיני. לפי רויטרס, כ-240-250 ק"ג דרושים לפצצת אטום אחת, אם האורניום מועשר בדרגה גבוהה מספיק.

בישראל רואים בחריפות את הדוח. מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה לפרסומו, כי "מדובר בדוח חמור מאוד שמוכיח שאירן ממשיכה להתקדם במהירות לקו האדום ששירטט ראש הממשלה בנאומו באו''ם. אירן קרובה היום מתמיד להשגת חומר מועשר לפצצה גרעינית. מניעת נשק גרעיני מאירן יהיה הנושא הראשון שרה''מ בנימין נתניהו ידון בו עם נשיא ארה''ב ברק אובמה שצפוי לבקר בארץ בעוד פחות מחודש".