חולייה ניגרית תכננה פגיעה בישראלים

הזרוע הארוכה של אירן: שירותי הביטחון במדינה האפריקנית עצרו שלושה חברי חוליית טרור שאספה מידע על יעדים שבהם מבקרים ישראלים ואמריקנים, על פי החשד בהכוונת האירנים. בקפריסין נשפט פעיל חיזבאללה שחשף פעילות ענפה של ארגון הטרור באירופה

אירן ממשיכה לסייע לטרור בניגריה. ארכיון (חדשות 2)

המשטרה החשאית בניגריה חשפה היום חוליית טרור שהופעלה ככל הנראה על ידי אירן ובין היתר תכננה התנקשות בשליט צבאי לשעבר ואספה מודיעין על גורמים אמריקנים וישראלים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שירות הביטחון הניגרי, שמתפקד כמנגנון ביון ומודיעין פנים במדינה המאוכלסת ביותר באפריקה, לא סיפקה פרטים באשר לזהותם של מפעילי החוליה. עם זאת, חשפו שם כי נעצרו עד כה שלושה חשודים, ובהם מנהיג הקבוצה, וזאת לפני שהספיקו להוציא את תוכניותיהם אל הפועל.

"החשודים ביצעו לכאורה פעולות מעקב ואיסוף מודיעין בהצלחה, לקראת פעולה אפשרית", דיווחה דובר המשטרה המקומית, מרילין אוגר. "המנהיג עצמו צילם כמה תמונות של מרכז חב"ד בלאגוס, ששלח למפעיליו".

"המפעילים האירנים ביקשו ממנהיג החולייה לאתר ולאסוף מודיעין אודות מרכזים ציבוריים ובתי מלון מרכזיים אותם נוהגים לפקוד ישראלים ואמריקנים לעיתים תכופות, וזאת לצורך ביצוע מתקפות עתידיות", צוטטה אותה דוברת בסוכנות הידיעות AFP.

בין היעדים שהושמו תחת מעקב: בית חב"ד וקרן USAID

בשירות הניגרי חשפו עם זאת את שמו של מנהיג החולייה, עבדוללאי מוסטאפה ברנדה, מנהיגה בן ה-50 של כת שיעית מקומית. דוברת המשטרה הודיעה כי הוא נעצר יחד עם שני חשודים נוספים.

ברנדה ביקר בעברו באירן, בפעם הראשונה בשנת 2006, ולמד באוניברסיטה איסלמית. הוא חזר לניגריה ב-2011 ולמד כיצד להשתמש בנשק ולייצר אמצעי לחימה ביתיים.

הבכיר אותו תכננה הקבוצה לחסל לכאורה הוא איברהים בבנגידה, מנהיג צבאי לשעבר, ואיברהים דסוקי, הסולטן לשעבר של סוקוטו ומנהיג איסלמי משמעותי בניגריה. על כוונת הריגול של החולייה היו גם ארגוני הסיוע USAID וכוחות השלום האמריקנים. על פי חקירת השלטונות בניגריה, ברנדה זכה למימון של שלושים אלף דולרים במזומן למימון פעולות החולייה.

ניגריה, שמונה יותר מ-160 מיליון בני אדם, מחולקת ברובה לדרום נוצרי וצפון מוסלמי. מרבית המוסלמים בניגריה הם סונים, על אף שקיימת גם קהילה שיעית במדינה, שזוכה לעיתים לתמיכה אירנית.

בקפריסין: נאשם הודה בחברות בחיזבאללה

אדם המועמד לדין בקפריסין הודה היום בחברות בארגון חיזבאללה וסיפר על תפקידו כשליח הארגון בתחומי האיחוד האירופי. הוא חשף כיצד נשלח לעקוב אחר מקומות אותם נוהגים ישראלים לפקוד, בפרט מגרש חנייה סמוך לבית החולים בלימסול ומלון הקרוי "הקשתות הזהובות".

הנאשם, חוסאם טאלב יעקוב, בן 24, תיאר כיצד היו אוספים אותו ברכב מסחרי לפגישות עם מפעילו, אותו הכיר רק כאיימן, ואיך השתמש בשמות קוד כדי לוודא את זהותו. "מעולם לא ראיתי את פרצופו של איימן כי הוא תמיד חבש מסיכה", טען בדיון.

יעקוב הודה בביצוע מעקבים, אך טען שלא השתתף בתכנון הפעולות עצמן נגד ישראלים. "אפילו אם ביקשו ממני להשתתף, הייתי מסרב. לא יכולתי לעשות את זה", אמר, "אני מאומן רק כדי להגן על לבנון".

הנאשם נעצר על ידי השלטנות הקפריסאים ב-7 ביולי, כשבוע וחצי לפני פיצוץ אוטובוס התיירים הישראלים בבורגס, בולגריה, שמיוחס לחיזבאללה. בפיגוע נהרגו חמישה ישראלים.