גם הסימפסונים עם הצרפתים: מחווה מרגשת הוקרנה בתום הפרק

בעולם כולו מביעים הזדהות עם תושבי צרפת בעקבות הטבח במערכת העיתון "שארלי הבדו", ואחת הסדרות הפופולאריות מצטרפת. רשת FOX האמריקנית בחרה להקרין בתום שידור פרק של "הסימפסונים" תמונה של התינוקת מגי מנופפת בדגל "אני שארלי"

התינוקת מגי במחווה לעם הצרפתי (מתוך יוטיוב)

מחווה מצוירת ומפתיעה לקורבנות הטרור: בשבוע שחלף מאז התרחש פיגוע הטרור הראשון בפריז שבו נרצחו 12 עיתונאים במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו", הוצפו הרשתות החברתיות בפוסטים של הזדהות עם עובדי העיתון והעם הצרפתי, אליהם צורפה התגית Je Suis Charlie ("אני שארלי") - סממן ההזדהות המוביל עם העם הצרפתי לאחר הפיגועים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש הופתעו צופי הסדרה הוותיקה "הסימפסונים" לגלות כי בסוף פרק מהעונה הראשונה של הסדרה ששודר בשידור חוזר ברשת FOX האמריקנית, הוחשך המסך - ואז הוקרנה עליו דמותה של התינוקת מגי, כשהיא מנופפת בדגל שנכתב עליו "Je Suis Charlie" על רקע צבעי הדגל הצרפתי באדום, לבן וכחול - לאות הזדהות עם קורבנות הטרור בפריז.

יוצרי הסדרה החליטו לשלב את המחווה כלפי העם הצרפתי בתום הפרק, לאחר שמאיירים רבים ברחבי העולם איירו קרירטורות לאות הנצחה והזדהות, הנושאות את התגית.

לא כולם מזדהים: בפקיסטן "חגגו" את הטבח

ובתוך כך, כשיותר ויותר אנשים בעולם מביעים הזדהות עם קורבנות הטרור, בפקיסטן חושבים אחרת. בעיר פשוואר שבצפון מזרח המדינה, כמה מאות מפגינים דווקא "חגגו" את הטבח ותיארו את האחים קושאי כגיבורים וקדושים שמתו במאבק על קדושת האסלאם. בעיר הפקיסטנית העלבת מוחמד נחשבת לפשע שדינו מוות.

הקריקטורה החדשה של מוחמד על שער העיתון (רויטרס)


כרזות עם תמונות של האחים שביצעו את הטבח במערכת העיתון הונפו בהפגנת התמיכה שאורגנה במקום. "אם חופש הביטוי עוצר כשמזכירים את השואה, הוא צריך גם לעצור כשמדובר בנביא", אמר אורנגזב אלחאפי, פרופסור ללימודי האסלאם מהאוניברסיטה המקומית.

ובכל זאת - בשער "שארלי הבדו" שיופץ מחר במיליוני עותקים, נראית שוב קריקטורה של הנביא מוחמד, עם התגית הנודעת "Je Suis Charlie". עורכי עיתונים רבים ברחבי העולם עסקו בשאלה האם ראוי או לא לפרסם את הקריקטורה החדשה. באתר ה"גרדיאן" פרסמו את הקריקטורה החדשה עם אזהרה, שלפיה היא עלולה לפגוע ברגשותיהם של חלק מהגולשים. ברשתות אחרות התעלמו ממנה.