החרם על ישראל באוניברסיטאות בארה"ב עולה מדרגה

לא רק הפגנות וחרם אקדמי. עכשיו מנסים פעילים פרו-פלסטינים בקמפוסים להעביר החלטות דרמטיות שיאסרו על קשר כלכלי של האוניברסיטה עם חברות מסחריות שעובדות עם ישראל. הדבר יכול להביא גם לביטול מחקרים משותפים

אחרי חודשים של הכנות, בשורה של אוניברסיטאות בארצות הברית נמצאת עכשיו מדינת ישראל תחת מתקפה חדשה וכמעט חשאית. זה כבר לא רק הפגנות קולניות, בפרופיל נמוך פועלים בימים אלה ארגונים פלסטינים להעברת החלטות דרמטיות בקמפוסים הגדולים באמריקה שיביאו לחרם כלכלי על ישראל, חרם בעל השפעות מיידיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נירן אבני, שליח הסוכנות היהודית לקליפורניה, מסביר כי "הסטודנטים הפלסטינים מציעים לאוניברסיטה הצעת החלטה שתחרים חברות אמריקניות שעושות עסקים עם ישראל. הם הולכים לקרן פנסיה של האוניברסיטה ובודקים לאילו חברות יש קשר עם המדינה, ג'נרל אלקטריק וכו'. הם פונים ואומרים שהאוניברסיטה תמשוך כל השקעה מקרן הפנסיה, אם הם יהיו בקשר עם ישראל".

במקרה של אחת האוניברסיטאות בסן דייגו, מוסד ציבורי עם תקציבי ענק, החלטה על חרם כלכלי צפויה להביא גם לביטול של מחקרים משותפים עם גופים אקדמיים ישראלים, הפסקת קשרים וחילופי מרצים. ההצעות לחרם נשמרות על ידי הארגונים הפלסטינים בסוד עד שהן עולות לדיון באוניברסיטה. במדינת קליפורניה, שם לומדים 90 אלף סטודנטים, כבר עברה בקמפוס אחד החלטה ראשונה לחרם כלכלי, ובעוד שבועיים יתקיימו הצבעות בשני קמפוסים נוספים.

60 שליחי סוכנות מול קמפיין אגרסיבי

ההכנות להצבעה מלוות בקמפיין אגרסיבי נגד ישראל, שנעשה בתוך האוניברסיטאות, ומציג כצפוי מידע שיש בו הרבה השמצות ומעט עובדות. בניסיון להתמודד עם הצד החדש והשקט הזה של הקמפיין האנטי ישראלי, פועלים היום 60 שליחים של הסוכנות היהודית באוניברסיטאות בצפון אמריקה.

בשבועות הקרובים יעלו הצעות משותפות להטלת חרם בעשרות אוניברסיטאות ברחבי ארצות הברית. ההשפעה הכלכלית עדיין לא ברורה לחלוטין אבל ההשפעה על דעתם של מאות אלפי צעירים אמריקנים שנחשפים למידע מסולף ומגמתי נגד ישראל היא ברורה ומיידית.