ארה"ב: יוסדר מעמדם של 11 מיליון מהגרים לא חוקיים

הנשיא אובמה הציג לקונגרס האמריקני את רפורמת ההגירה שלו: על פי ההצעה כ-11 מיליון מהגרים לא חוקיים יהפכו בהדרגה לתושבי קבע, בתהליך שיסתיים בתוך שמונה שנים. ההגירה הלא חוקית ממדינות אמריקה הלטינית והטיפול בה הייתה אחת מנקודות המחלוקת בין אובמה לרומני בבחירות האחרונות לנשיאות

הצעה מהפכנית. הנשיא אובמה, ארכיון (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה יגיש הצעת חוק מהפכנית שאמורה להסדיר את מעמדם של לא פחות מ-11 מיליון מהגרים לא חוקיים בארה"ב, כ-3.5% מהאוכלוסייה האמריקנית. במקביל, תוגבר האכיפה בגבול עם מקסיקו ויגורשו מהגרים לא חוקיים שעברו את הגבול לפני זמן קצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההצעה, מהגרים לא חוקיים יהפכו לתושבי קבע (ולא לאזרחים) בתוך שמונה שנים מהרגע שהקונגרס האמריקני יאשר את החוק. ההצעה נועדה להסדיר את מעמדם של מיליונים בארה"ב, חלקם מתגוררים במדינה שנים רבות ונולדו להם ילדים שהפכו עם לידתם לאזרחים אמריקנים.

מהגרים לא חוקיים אלו לא זוכים להטבות סוציאליות ולתנאי העסקה בסיסיים כפי שדורש החוק האמריקני בשל מעמדם הבעייתי. מקרים של ניצול עובדים כאלה נפוצים מאוד במדינה, למשל העסקתם בשכר שהוא מתחת לשכר המינימום.

הרוב המכריע של המהגרים מגיעים ממדינות אמריקה הלטינית. הם חצו באופן לא חוקי את הגבול בין ארה"ב למקסיקו, ונשארו לעבוד ולגור באמריקה בצורה בלתי חוקית. עם השנים מספרם עלה, והרשויות האמריקניות העלימו עין בצורה מסוימת בשל תלות שפיתחו חלק ממקומות העבודה בעובדים אלו. במדינות דרום ארה"ב, כמו ניו מקסיקו ואריזונה, מספרם מגיע במקומות מסוימים למעל 10% מהאוכלוסייה.