דיווח: "אירן התקינה צנטריפוגות מתקדמות בכור בנתנז"

גורם דיפלומטי צוטט היום בסוכנות הידיעות רויטרס כאומר כי פקחי סבא"א גילו מתקנים חדשניים להפרדת חומרים רדיואקטיביים בכור להעשרת אורניום שבנתנז. דובר הבית הלבן אמר בתגובה, כי "ארצות הברית מודעת למאמציה של טהרן", אך סירב להתייחס למגעים בין המדינות

כור גרעיני באירן. ארכיון (cnn)

אירן ממשיכה להתריס: סוכנות הידיעות רויטרס ציטטה היום מקור דיפלומטי שטען כי פקחי הסוכנות הבינלאומית של אנרגיה אטומית שביקרו במתקן להעשרת האורניום שבנתנז גילו מספר צנטריפוגות חדשניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המקור, שסירב להזדהות, טען כי המתקנים להפרדת החומרים הרדיואקטיביים עתידים להיות מופעלים כבר בעתיד הקרוב. עוד נמסר, כי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מבקרים בקביעות באתרי הגרעין באירן, ובכללם זה בנתנז.

אתמול ציין ראש סוכנות הגרעין של הרפובליקה האסלאמית, פריידון עבאסי דוואני, כי ארצו החלה בהתקנת דור חדש של אמצעים להעשרת אורניום בכור המדובר.

בתגובה על הדיווח, ציין דובר הבית הלבן, כי "ארצות הברית מודעת למאמציה של אירן להשיג חומרים רגישים הקשורים לתכנית הגרעין שלה". עם זאת, סירב להגיב על כל עסקה ספציפית המתהווה בין המדינות.

דיווח: אירן תתיר לפקחי סבא"א להיכנס לפרצ'ין

לקראת המשא ומתן שייפתח בסוף החודש בקזחסטן בין שש המעצמות לאירן בנושא הגרעין, אמר משרד החוץ של טהרן כי ירשה לפקחי האו"ם לבקר במתקן אחר, זה הצבאי בפרצ'ין. שם, על פי החשד, נערכים ניסויים רבים בפיתוח נשק גרעיני. בינתיים, הביע שר החוץ של אירן תקווה כי המגעים יביאו להתפתחויות חיוביות.

ההודעה של טהרן מצביעה על ריכוך בעמדתה, זאת לאחר שעד כה סירבה לאפשר כל כניסה של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית למתקן הגרעיני לצורך חקירה. המתקן בפרצ'ין עורר את חשדה של הקהילה הבינלאומית בעיקר בשל תצלומי לוויין, שהעידו על פעילות הקשורה בניסיונות לייצור חומרים גרעיניים.