אובמה: "ארה"ב תעמוד לצד ישראל במאבקה לביטחון"

בנאום "מצב האומה" המסורתי, התייחס הלילה הנשיא האמריקני ברק אובמה לכל הסוגיות הנוגעות לסדר היום של ארצו. הנשיא התמקד במשבר הכלכלי והבטיח להעלות את שכר המינימום. קיבל תשואות שקרא להסדיר את הפיקוח על הנשק והבטיח כי יעמוד לצד ישראל בניסיון "ליצור שלום בר-קיימא"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיע הלילה לבית הקונגרס האמריקני, שם נאם את נאום "מצב האומה" המסורתי. אובמה התייחס לכל העניינים הנוגעים לחייהם של אזרחי ארה"ב - החל מכלכלה ומיסים, דרך איכות סביבה ועד לביטחון פנים וחוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת דבריו התייחס נשיא ארה"ב למשבר הכלכלי בו נתונה ארצו. "האומה שלנו חזקה יותר, אבל יחד עם זאת יש מיליוני אמריקנים שהעבודה הקשה שלהם לא מתוגמלת כראוי", אמר הנשיא והכריז כי הוא מתכוון להעלות את שכר המינימום ביותר מ-20 אחוזים, ולהשקיע עשרות מיליארדי שקלים בתכניות פיתוח ועבודה כדי להאיץ את צמיחת המשק.

"ההנחה שבנתה את המדינה הזאת היא שאם אתה עובד קשה אתה יכול להתקדם, לא משנה מאיפה הגעת או איך אתה נראה. המשימה הזאת טרם הושגה", אמר אובמה והציע את תכניתו לרפורמה במיסים: "לעם האמריקני מגיע להם שהמיליונרים לא ישלמו פחות מס מהמזכירות שעובדות קשה. מגיע להם שנוריד את שיעורי המס של העסקים כדי שאלה יעסיקו יותר אנשים".

"נמשיך להוביל את הניסיון למנוע הפצת נשק גרעיני"

הנשיא האמריקני התייחס לביקורו הצפוי בחודש הבא במזרח התיכון והצהיר: "ארה"ב תעמוד לצד ישראל במאבקה להשיג ביטחון ושלום בר-קייימא, אלה המסרים שיעמדו במרכז ביקורי במזרח התיכון". בהקשר לסוגיה האירנית, הפציר אובמה במנהיגי אירן "להכיר בעובדה שהגיע הזמן לפתרונות דיפלומטיים".

תמונות לווין מאתר הניסוי הגרעיני בקוריאה (ISIS)

אובמה ביקר גם את הניסוי הגרעיני שערכה קוריאה הצפונית, עליו התבשר אתמול. "נמשיך להוביל את הניסיון למנוע את הפצת כלי הנשק הגרעיניים", אמר ושלח מסר ברור לפיונגיאנג: "על המשטרה בקוריאה הצפונית לדעת שהוא ישיג ביטחון רק אם יעמוד במחויבויות כלפי העולם. ההתגרויות שראינו ישאירו את המדינה בבידוד בו היא נמצאת".

אובמה התייחס גם למצב הקשה בסוריה ואמר כי "ארה"ב תישאר העוגן של הבריתות מאמריקה לאפריקה, מאירופה לאסיה. נמשיך להגן על החירות ונתמוך במעברים למשטרים דמוקרטיים, נתמוך באזרחים הדורשים את זכויותיהם. אנחנו לא מתיימרים להכתיב את השינוי אבל נתעקש על כיבוד זכויות היסוד של כל בני האדם.

"המלחמה באפגניסטן תיגמר עד סוף השנה הבאה"

רגע השיא של הנאום היה כנראה כשהנשיא התייחס לסוגיה הטעונה של הפיקוח הנשק. "אני יודע שזאת לא הפעם הראשונה שהמדינה הזאת דנה בשאלה כיצד להפחית את האלימות בעזרת נשק, אבל הפעם המצב שונה", הסביר אובמה לשומעיו. "הרוב המכריע של האזרחים הגיע להבנה שיש לערוך בדיקות רקע שיקשו על עבריינים לשים את ידם על כלי נשק", אמר אובמה וסחף את הקהל שהריע לו בעמידה.

סופת השלגים "נמו" בארה"ב (AP)

בזמן שארה"ב מתאוששת מסופת השלגים "נמו" שגבתה את חייהם של תשעה בני אדם בחוף המזרחי, ועדיין מנסה לשקם את הנזקים להם גרמה הסופה "סנדי", התייחס אובמה גם לבעיית מזג האוויר הקיצוני. "אני קורא לקונגרס להעביר תכנית למניעת פליטת גזי חממה, תכנית עליה יסכימו שתי המפלגות שתהיה מבוססת על צרכי השוק", אמר אובמה אך התחייב כי במידה ותכנית כזאת לא תעבור הוא יפעל בנושא בדרכים אחרות.

אובמה בוודאי שימח אזרחים רבים כשהתייחס לאחת הסוגיות המרכזיות בארצו - המלחמה באפגניסטן. "הערב אני יכול לבשר שבשנה הקרובה ישובו הבית 34 אלף חיילים אמריקנים המשרתים באפגניסטן", סיפר הנשיא אובמה. "מגמת הנסיגה הזאת תימשך ועד סוף שנה הבאה תסיים המלחמה שלנו בגזרה הזאת", הבטיח.