"שארלי הבדו" יקום לתחייה עם איור של מוחמד

פחות משבוע לאחר הטבח, במערכת העיתון הסאטירי לא מוותרים: בכוונתם לפרסם עוד השבוע קריקטורות נוספות של הנביא המוסלמי. "לא נוותר לקיצונים שמנסים להשתיק אותנו, בוודאי שנלעיג את הנביא", אמר עורך הדין של העיתון - שעמד על סף פשיטת רגל וכעת עומד להפיץ את הקריקטורות במיליון עותקים ברחבי העולם

העיתון לא מוותר לטרור (AP)

העיתון הצרפתי לא מוותר למרות הטבח: עורך הדין המייצג את המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" אמר היום (שני) כי המהדורה החדשה של העיתון, שתצא לאור השבוע, תציג "בוודאות" קריקטורות של הנביא מוחמד. בכוונת המגזין להדפיס מיליוני עותקים ב-16 שפות של הגליון, למען חופש הביטוי ולזכר העיתונאים שנרצחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המהדורה החדשה תתפרסם מחרתיים ותימכר לקוראים מסביב לעולם, אמר פטריק פלו, אחד מכותבי הטורים בעיתון, לסוכנות הידיעות AFP. ריצ'רד מלכה, עורך הדין של העיתון, התראיין לרדיו צרפתי ולא הביע חשש ממתקפת טרור נוספת: "לא נוותר לקיצונים שמנסים להשתיק אותנו, בוודאי שנלעיג את הנביא".

הצוות ששרד את מתקפת הטרור שב לעבוד כבר ביום שישי, מתוך משרדי העיתון "ליברסיון", עם ציוד שהושאל מגופי תקשורת אחרים. המשרדים מגואלי הדם נותרו זירת פשע משטרתית והכניסה לעיתונאים נאסרה, ורבים הניחו פרחים, נרות ועפרונות בשער הכניסה לאות הזדהות.

המערכת הפכה לזירת רצח (The Sun)

מפשיטת רגל - למיליון עותקים בשם חופש הביטוי

העיתון בן 44 השנים שאף כל הזמן לפרוץ כל סוג של טאבו, ובעיקר להתייחס באופן סאטירי לכל הדתות. העיתון עמד בפני מצוקה כלכלית ואף בפני פשיטת רגל טרם מתקפת הטרור, ובכל שבוע נמכרו רק כמחצית מ-60 אלף הגליונות שהודפסו. בימים האחרונים הביעו גופי תקשורת רבים תמיכה בעיתון.

העיתון יתפרסם "רק על ידי אנשי שארלי הבדו", הבהירו בכירים בעיתון. קריקטוריסטים רבים מצרפת ומרחבי העולם הציעו לתרום איורים לגליון, אך חברי המגזין סירבו להצעה.

אחת הקריקטורות השנויות במחלוקת (charlie hebdo)

האחים שריף וסעיד קואשי, שרצחו 10 מעובדי העיתון במערכת - בהם העורך הראשי ומספר קריקטוריסטים - אמרו כשהתרחקו מהזירה כי "נקמנו את נקמת מוחמד", ובכך הצהירו כי הפיגוע בוצע בעקבות הקריקטורות הפוגעניות בעיניהם של הנביא מוחמד. בבריחתם ירו למוות בשני שוטרים נוספים.

המונים הביעו תמיכה בעיתון. "אני שארלי" (רויטרס)

העיתון קיבל איומים כבר בשנת 2006

עוד בטרם נהרגו האחים קואשי, שהתבצרו מצפון לפריז, החלה מחאת ההזדהות "אני שארלי" בצרפת, שסחפה רבים. השניים טענו כי מומנו ואומנו על ידי ארגון אל קאעידה בתימן, ופעלו בשיתוף פעולה עם המחבל מהמרכול בפריז.

זו לא הייתה המתקפה הראשונה על מערכת העיתון: משרדי "שארלי הבדו" ברובע ה-11 בפריז פוצצו ללא נפגעים ב-2011 בעקבות איורים נוספים. אנשי הצוות קיבלו איומים כבר בשנת 2006, לאחר שתמכו בקריקטורות שהוצגו בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן" והדפיסו אותן מחדש "בשם חופש הביטוי".