בעולם זועמים על הניסוי הגרעיני: "מאיים על הביטחון"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר בעקבות הניסוי בקוריאה הצפונית, כי מדובר בצעד שמאיים על הביטחון והבהיר כי ידאג לנקוט באמצעים תקיפים. מזכ"ל האו"ם: "זו הפרה חמורה ובוטה של החלטות האו"ם". בריטניה, יפן רוסיה גינו: "נקיים התייעצויות דחופות"

הניסוי הרגיז את העולם (רויטרס)

בעולם זועמים על הצעד המתגרה מפיונגיאנג, ושעות לאחר הניסוי שערכה היום קוריאה הצפונית, יצאו הודעות גינוי חריפות ממספר מדינות, במקביל להודעת האו"ם על דיון דחוף במועצת הביטחון. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר בהצהרה מטעם הבית הלבן כי "מדובר במעשה פרובוקטיבי ביותר שיפגע ביציבות באזור". הוא גם ציין כי מדובר בצעד שמהווה איום על ביטחונה של ארה"ב והעולם כולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הסכנה הגלומה בפעילויות של קוריאה הצפונית מחייבת פעולה מהירה על ידי הקהילה הבינלאומית. ארצות הברית תמשיך לנקוט בצעדים דרושים כדי להגן על עצמנו ובעלי בריתנו", אמר אובמה. "אנחנו נחזק את התיאום ההדוק עם בעלי בריתנו ושותפינו כי לנקוט באמצעים תקיפים יותר".

"הפרה חמורה ובוטה"

אפילו סין שנחשבת בת הברית הקרובה ביותר של קוריאה הצפונית בחרה לגנות את הניסוי, ולקרוא למדינה המבודדת לא לעשות שום מהלך שיחמיר את המצב באזור המתוח גם ככה. "זו עמדתה הנחושה של סין, לא להחמיר את המצב בחצי האי הקוריאני ולמנוע הפצת נשק גרעיני, אנו קוראים לשמור על השלום והיציבות בצפון מזרח אסיה", כך לשון הודעת משרד החוץ הסיני מהבוקר.

בין המגנים ניתן היה למצוא עוד את נשיא צרפת פרנסואה הולנד ואת מזכ"ל האו"ם שזעם על הניסוי וציין כי המעשה מעורר בו שאט נפש. "מדובר בהפרה חמורה ובוטה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", הדגיש באן קי-מון. סוכנות הידיעות הרוסית אינטפרקס דיווחה כי גם במוסקווה גינו את הניסוי. "מדובר באיום חמור על בטחוננו הלאומי שאינו נסבל, משום שיפגע משמעותית בשלום ובביטחון החברה הבינלאומית", הבהיר שינזו אבה ראש ממשלת יפן. ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו הדגיש כי הניסוי מצער מאוד ואמר כי המדינה ערכה את הניסוי למרות הפצרות מדינות העולם שלא לעשות כן.

גם השכנה מדרום חוששת (רויטרס)

שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג גינה גם הוא את הצעד ואמר כי מדינתו תחל בקרוב לקיים התייעצויות דחופות עם שותפותיה במועצת הביטחון. "אנו קוראים לתגובה חזקה להתפתחות האחרונה, אני מגנה בתוקף את התפתחות זו, שמהווה הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם", הבהיר הייג.

כבר לפני שבועיים דווח בכלי התקשורת בעולם כי קוריאה הצפונית מכינה את השטח לניסוי גרעיני שלישי במספר. הממשל האמריקני גינה בחריפות את הכוונה לבצע ניסוי גרעיני זה, והזהיר את קוריאה הצפונית כי יהיו לכך השלכות על האזור כולו.

עוד בעניין:

התמונות חשפו: כך תוכנן הניסוי

קוריאה הצפונית ביצעה ניסוי גרעיני