התמונות חשפו: כך תוכנן הניסוי הגרעיני בקוריאה הצפונית

המכון האמריקני למחקרי ביטחון לאומי פרסם תמונות לווין שצולמו לפני יותר משבוע בקוריאה הצפונית, בהן נראות ההכנות האינטנסיביות לניסוי שהרעיד היום את האזור. בין היתר ניתן לזהות בניית מנהרות חדשות ובניינים. במקביל, העולם זועם על המעשה. מועצת הביטחון תכנס ישיבת חירום

נראה שמומחים בעולם ידעו כבר לפני יותר משבוע שקוריאה הצפונית מתכננת ניסוי גרעיני עוצמתי: צילומי לווין שפרסם המכון האמריקני למחקרי ביטחון לאומי ISIS, חושפות את ההכנות לניסוי שבוצע היום והרעיד את האזור. בין היתר, ניתן לראות בתמונות את הקוריאנים כשהם בונים מבנים מיוחדים ומנהרות כחלק מההכנות. בנוסף, בהצהרה של מנהל המודיעין הלאומי של ארה"ב נמסר כי "קהילת המודיעין מודעת לאירוע הססמי עם מאפייני פיצוץ בקוריאה הצפונית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זמן לא רב לאחר הישמע הפיצוץ העז, סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית דיווחה שהמדינה השכנה הודיעה כבר אתמול לארצות הברית ולסין על הכוונה לערוך היום ניסוי גרעיני. במקביל, המכון הססמולוגי של ארצות הברית דיווח כי רעש האדמה שהורגש הוא בעוצמה 4.9, מה שרמז על הניסוי. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית KCNA, הניסוי נערך תחת משנה בטיחות ונעשה בו שימוש במכשור גרעיני קטן יחסית, אך בעל עוצמת נפץ רבה.

מוקדי הניסויים של קוריאה הצפונית (ISIS)

מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי תקיים ישיבת חירום בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה קוריאה הצפונית. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הדיפלומטים של ארצות הברית, קוריאה הדרומית והאיחוד האירופי מעוניינים כי המועצה תאשר סנקציות חדשות נגד קוריאה הצפונית. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, אמר בתגובה לניסוי כי הוא מביע "שאט נפש" מהמעשה וציין כי זו הפרה בוטה של החלטות מועצת הביטחון. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי מוסקווה גינתה גם היא בחריפות את הניסוי.

"אחרי הניסוי הלילה, משרד הביטחון העלה את הכוננות באזור הגבול. כל התושבים צופים כעת בהתפתחויות וכעת בודקים במדינה אם הניסוי היה עוצמתי יותר מהפעם שעברה, כי הרי מדובר בניסוי השלישי", סיפר הבוקר לחדשות 2 וון זה לי, מנהל לשכת המסחר בין ישראל לקוריאה הדרומית שנמצא במדינה. "נשיא דרום קוריאה יכנס את מועצת הביטחון של קוריאה בבית הנשיא על מנת לדון בניסוי הזה".

עוד בעניין:

קוריאה הצפונית ביצעה ניסוי גרעיני

בעולם זועמים: "מאיים על הביטחון"