קוריאה הצפונית ביצעה ניסוי גרעיני

מתחת לרדאר של העולם - קוריאה הצפונית עשתה זאת שוב: לאחר שרעש אדמה עז הורגש באזור, במדינה אישרו כי ביצעו ניסוי גרעיני תת קרקעי בעל עוצמת נפץ רבה. מועצת הביטחון של האו"ם תכנס ישיבת חירום, והתושבים בקוריאה הדרומית השכנה חוששים. מזכ"ל האו"ם: "מעורר שאט נפש, הפרה חמורה"

בקוריאה הצפונית האדמה רעדה: במדינה נערך בהצלחה ובפעם השלישית ניסוי גרעיני תת-קרקעי, שגרם לרעש אדמה חריג שהבהיל רבים באזור, בעיקר במדינה השכנה קוריאה הדרומית. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית KCNA, הניסוי נערך תחת משנה בטיחות ונעשה בו שימוש במכשור גרעיני קטן יחסית, אך בעל עוצמת נפץ רבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שדר הטלוויזיה הצפון קוריאנית אמר כי מדובר "בפעולת חורמה בעוצמה גבוהה שנועדה להגן על הביטחון והריבונות של המדינה לנוכח המצב האזורי החמור לרגל 65 שנותיה של המדינה". בקוריאה הדרומית העלו את הכוננות בכל המדינה מחשש למתקפת טילים אפשרית מצד השכנה, אך ציינו כי הניסוי היה בעוצמה נמוכה יחסית למדדים שלהם.

במקביל, גם העולם רועש מאז הידיעה על הניסוי הבלתי צפוי. מועצת הביטחון של האו"ם הודיעה כי תקיים ישיבת חירום בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה קוריאה הצפונית. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי הדיפלומטים של ארצות הברית, קוריאה הדרומית והאיחוד האירופי מעוניינים כי המועצה תאשר סנקציות חדשות נגד קוריאה הצפונית. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, אמר בתגובה לניסוי כי הוא מביע "שאט נפש" מהמעשה וציין כי זו הפרה בוטה של החלטות מועצת הביטחון. 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר מיהר להכיב והגדיר את הניסוי "התגרות פרובוקטיבית חמורה שמערערת את היציבות באזור". בנוסף, סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי מוסקווה גינתה גם היא בחריפות את הניסוי.  

זמן לא רב לאחר הישמע הפיצוץ העז, סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית דיווחה שהמדינה השכנה הודיעה כבר אתמול לארצות הברית ולסין על הכוונה לערוך היום ניסוי גרעיני. במקביל, המכון הססמולוגי של ארצות הברית דיווח כי רעש האדמה שהורגש הוא בעוצמה 4.9, מה שרמז על הניסוי.

קים ג'ונג און (רויטרס)

"תושבי קוריאה הדרומית עוקבים אחר ההתפתחויות"

"הבחנו ברעש אדמה יוצא דופן בקוריאה הצפונית", אמר אניקה תונבורג, דובר הסוכנות למעקב אחר גרעין. דיפלומט בכיר במועצת הביטחון של האו"ם אישר אף הוא את הדברים ואמר כי ניסוי כזה אכן נערך במדינה. "גורמים בקוריאה הדרומית דיווחו לנו כי בוצע ניסוי גרעיני בשכנתה מצפון", אמר הדיפלומט.

"אחרי הניסוי הלילה, משרד הביטחון העלה את הכוננות באזור הגבול. כל התושבים צופים כעת בהתפתחויות וכעת בודקים במדינה אם הניסוי היה עוצמתי יותר מהפעם שעברה, כי הרי מדובר בניסוי השלישי", סיפר הבוקר לחדשות 2 וון זה לי, מנהל לשכת המסחר בין ישראל לקוריאה הדרומית שנמצא במדינה. "נשיא דרום קוריאה יכנס את מועצת הביטחון של קוריאה בבית הנשיא על מנת לדון בניסוי הזה".

כבר לפני שבועיים דווח בכלי התקשורת בעולם כי קוריאה הצפונית מכינה את השטח לניסוי גרעיני שלישי במספר. הממשל האמריקני גינה בחריפות את הכוונה לבצע ניסוי גרעיני זה, והזהיר את קוריאה הצפונית כי יהיו לכך השלכות על האזור כולו.

עוד בעניין:

בעולם זועמים: "מאיים על הביטחון"

התמונות חשפו: כך תוכנן הניסוי