דיווח מיוחד מהוותיקן: כך קיבלו את הודעת הפרישה של האפיפיור

ליותר ממיליארד קתולים בעולם ואפילו לאנשי סודו זו הייתה הפתעה מוחלטת: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הודיע היום כי הוא מפנה את הכס הקדוש מרצונו. הסיבה שבה נקב - עייפות הגוף והנפש. כיצד מגיבים ברומא ובקריית הוותיקן להודעה הדרמטית? שוחחנו עם כתבת סקיי איטליה

העולם הנוצרי הוכה היום בתדהמה עם הודעתו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 על החלטתו לפרוש מרצונו - צעד שלא קרה כבר 600 שנה. בשיחה עם כתבת סקיי איטליה טוניה קרטולנו בדקנו כיצד הגיבו ברחובות הוותיקן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הכנסייה הקתולית המומה מהודעתו של האפיפיור. מה התגובות ברומא? מה התגובות בוותיקן?

מדובר בהחלט באירוע חריג וברחוב הגיבו בצורה יוצאת דופן ובמבוכה רבה. אנשים תוהים מאין הגיעה ההחלטה הזאת והאם אכן מדובר במחלה או במשהו אחר. האב פדריקו לומברדי אמר במסיבת העיתונאים שהאב הקדוש אינו חולה, אלא שלאחר הרהורים מעמיקים וממושכים הוא החליט להתפטר ויעזוב את הוותיקן ואת הכס הקדוש ב-28 בפברואר.

האפיפיור אמר שהסיבה לפרישתו היא בריאותית. זו באמת הסיבה או שיש סיבות נוספות?

כולם זוכרים שהשנים של בנדיקטוס ה-16 היו שנים מלאות בשערוריות, אך אין שום התייחסות לשערוריות. זו הודאה מטעמו של אדם, ועל אחת כמה וכמה מטעמו של האפיפיור, שהוא לא מסוגל יותר להמשיך, שכוחותיו לא יעמדו לו במילוי שליחותו. קרוב לוודאי ששיתף בתוכניותיו את אחיו, שנשאל על כך היום ואמר שידע על כוונות אחיו. זה אפיפיור עייף מאוד שלא מסוגל להתמודד עם שלל המחויבויות הנדרשות מאפיפיור כמו לנסוע ברחבי העולם ולבצע את תפקידו בצורה מלאה.

האם יש כבר דיבורים על יורש? האם ידוע מי המועמדים לרשת את בנדיקטוס ה-16?

מוקדם עדיין לדבר על יורש. השאלה שכולם שאלו את עצמם היום היא לאן ילך בנדיקטוס ה-16 לאחר 28 בפברואר. מובן שכבר מתרוצצות השערות על היורש מטעמם של מי שמכירים את הכנסייה, שמכירים את החשמנים.

אז לאן ילך האפיפיור אחרי ה-28 בחודש?

בהמשך הוא יחיה קרוב לוודאי כחשמן. אחד האחראים על המזון כאן בוותיקן, שרואיין הבוקר, אמר: אשמח שיחזור לסעוד פה, כמו כשהיה חשמן. נראה שעתה, משלא יהיה עוד אפיפיור, אפשר יהיה לשוב ולראותו שם.