תיעוד: אשת המחבל בנמל התעופה

שר החוץ הטורקי הציג תיעוד של חייאת באומדיין מנמל התעופה באיסטנבול אליו הגיעה חמישה ימים לפני גל הטרו בפריז. השר הדגיש כי "לא קיבלנו שום בקשה לעצור את החשודה", ועל כן טורקיה לא אשמה בבריחתה לסוריה

שביל הבריחה לאחר תכנון הפיגוע: חייאת באומדיין, רעייתו של המחבל אמדי קוליבאלי, מבוקשת על ידי משטרת צרפת בשל מעורבותה בפיגוע במרכול "היפר כשר" בפריז וברצח השוטרת קודם לכן. לאחר שמועות רבות, אישר היום (שני) שר החוץ הטורקי כי באומדיין הגיעה לטורקיה חמישה ימים לפני המתקפה ועברה את הגבול לסוריה כבר ב-8 בינואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על מנת להוכיח את דבריו, פרסם השר מבלוט קאבוסגלו תמונות שצולמו במצלמות האבטחה של נמל התעופה ב-2 בינואר בהם נראית באומדיין עם מטפחת לבנה לראשה. לצידה של באומדיין עמד נוסע נוסף, שזוהה בטורקיה כמאהדי סאברי בלהוצ'ין.

היא הגיעה לאיסטנבול אחרי שעזבה את צרפת, דרך מדריד לאיסטנבול. ב-8 בינואר, על פי משרד החוץ, חייאת בת ה-26 עברה את הגבול סמוך לעיר אקאקלה שבטורקיה לסוריה, זמן קצר לפני שבן זוגה החל במסע הקטל שלו.

שר החוץ הטורקי אמר לאחר מסירת הפרטים כי "לא ניתן להאשים את טורקיה" בבריחת המחבלת בומדיין לסוריה דרך טורקיה. השר הוסיף כי לצורך מעצר מסוג זה דרוש מודיעין מקדים, שלא היה זמין במקרה זה, וציין כי אלפי אזרחים זרים כבר גורשו בעקבות צווים בינלאומיים - אך שמה של בומדיין לא הופיע בהן.

17 אנשים נרצחו בשלושה ימים של אימה וטרור בפריז שהחלו בהסתערות על מערכת "שארלי הבדו" ב-7 בינואר, והסתיימו בהסתערו והתבצרות במרכול היהודי "היפר כשר" שבפריז ביום שישי. שלושת החמושים שלקחו חלק במתקפה, בהם האחים קואשי וקוליבאלי עצמו, חוסלו בזירה. 

לאחר הפיגועים, בחקירת המשטרה נמצאו מאות שיחות טלפון מהמכשיר של באומדיין למכשיר הטלפון של משפחת קואשי, שיחות שמעידות על תיאומים שערכו לקראת המתקפות. היום ראש הממשלה הצרפתי הודיע שאנשים נוספים שהיו בקשר עם המחבלים בפריז עדיין חופשיים ושממשלת צרפת מחפשת אחריהם.