מה באמת גרם לאפיפיור בנדיקטוס ה-16 לפרוש?

ד"ר יצחק מינרבי, מומחה בחקר יחסי הוותיקן והיהודים, מנתח את נסיבות פרישתו של הכס הקדוש מתפקידו. "הוא פורש לא רק בגלל מצבו הבריאותי, אלא גם בגלל סקנדלים בקריית הוותיקן"

פרישתו המפתיעה של האפיפיור היא אירוע חריג למדי. המקרה הזה נדיר מאוד. הוא התרחש רק פעם אחת ב-2,000 השנים האחרונות. אלא שבניגוד לשמועות על פרישה שנובעת ממצבו הבריאותי, יוזף רצינגר פורש מסיבות נוספות - ואולי אף בעיקר בגללן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנדיקטוס ה-16, שמונה לתפקידו לפני כמעט 8 שנים, פורש מתפקידו ככל הנראה בעקבות סקנדל גדול שהתחולל בקריית הוותיקן וקשור לבנק המרכזי של המדינה הקטנה בעולם.

הכס הקדוש נאלץ להיפרד ממנהל הבנק המרכזי של הוותיקן, שהובא כמינוי אישי שלו. המינוי הזה גרם לו להרבה מאוד אי נחת ולסכסוך גלוי עם דלטונה, מזכיר הוותיקן והאישיות המקורבת ביותר לאפיפיור.

מינה בישוף מכחיש שואה

סודות רבים נוספים מסתובבים בוותיקן, אבל ברור שפרישתו נוגעת לאו דווקא למצבו הבריאותי. מבחינה בריאותית, הוא דווקא נראה טוב בתקופה האחרונה.

לכן, אני מעריך שהעזיבה נובעת כתוצאה מפרשיית הבנק המרכזי בוותיקן וגם על רקע פרשייה נוספת. האפיפיור רצינגר מינה ארבעה בישופים חדשים לשירות בוותיקן, אלא שאחד מהם נחשב למכחיש שואה.

הפרשה גרמה לשערורייה גדולה הן בעולם הנוצרי והן בקרב יהודים, וייתכן מאוד שגם על רקע זה, בחר בנדיקטוס ה-16 לסיים את תפקידו. עם זאת, רצינגר ייזכר על ידי היהודים לטובה, כיוון שהיה הראשון שזיכה אותם מ"אשמתם" בהריגת ישו.