טלטלה בעולם הנוצרי: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 פורש

בהודעה הדרמטית שפרסם האפיפיור יוזף רנציגר בן ה-85 הוא הסביר: "בגילי המתקדם כוחותיי כבר לא עומדים לי". בוותיקן אמרו כי בנדיקטוס ה-16 יסיים את תפקידו ב-28 בפברואר. הפעם האחרונה שבה פרש אפיפיור הייתה לפני 600 שנה, וההערכה היא כי הסיבה היא מצבו הבריאותי הרעוע

טלטלה בעולם הנוצרי: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 פורש מתפקידו לאחר כמעט 8 שנים בתפקיד. בהודעה הדרמטית הסביר יוזף רצינגר: "בחנתי שוב ושוב את המצפון שלי מול האל ואני חייב להודות שהעוצמה שלי, בגלל גילי המתקדם, כבר לא מספיקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אחיי היקרים, כינסתי אתכם כדי לשוחח איתכם על החלטה בעלת חשיבות רבה בחייה של הכנסייה", אמר האפיפיור בהודעתו. "התפקיד שלי, בשל אופיו הרוחני החיוני, צריך להתבצע לא רק במילים ובמעשים אלא גם בתפילה ובסבל. עם זאת, בעולם של היום, בכפוף לשינויים המהירים, כדי לשלוט בבשורה של פטרוס הקדוש, כוח של נפש וגוף הוא כוח הכרחי".

רצינגר הסביר כי "בחודשים האחרונים חלה הידרדרות במצבי עד כדי כך שלא יכולתי למלא כראוי את המשרד שהופקד בידיי. מסיבה זו ובמודעות לחומרת המעשה שאני עושה, בחופש מלא אני מצהיר שאני מוותר על משרד הבישוף של רומא ומפסיק להיות יורשו של פטרוס הקדוש. אחים יקרים, אני מודה לכם בכנות רבה על כל האהבה והעבודה שקיבלתי בעת היותי בתפקיד".

על פי הערכות שונות נראה שיוזף רצינגר, הידוע כבנדיקטוס ה-16, החליט לפרוש מתפקידו בשל מצבו הבריאותי המידרדר. במהלך חג המולד האחרון התפרסמו כמה דיווחים על מצבו הקשה של האפיפיור וכמה מהתפילות הקבועות בחג נדחו בשל מצבו הבריאותי. דוברו של האפיפיור אמר כי הוא יכהן בתפקיד עד סוף החודש ויפרוש ב-28 בפברואר.

אחד האפיפיורים הכי מבוגרים שמונו לתפקיד

אירוע שלא קרה כבר 600 שנה (AP)

פרישת האפיפיור מהווה רעידת אדמה של ממש בעולם הנוצרי הקתולי. חוקת הוותיקן אמנם קובעת כי במקרה בו נבצר מהכס הקדוש למלא את תפקידו, הוא רשאי לפרוש ממנו, אך מדובר באירוע חריג שקרה לאחרונה לפני 600 שנה. בשנת 1415 התפטר גרגורי ה-12 אחרי שאפיפיור נוסף בפיזה הכריז על עצמו כאפיפיור והכנסייה כמעט התמוטטה. ב-1294 פרש האפיפיור קלסטין ה-5 אחרי חמישה חודשים בתפקיד, ומאוחר יותר הוא הוצא להורג.

האפיפיור הנוכחי מונה לתפקיד לפני 8 שנים בלבד, בהיותו בן 77. כבר אז הוא נחשב לאחד מהאפיפיורים הכי מבוגרים שמונו לתפקיד אי פעם, וכעת נראה כי מצבו הבריאותי בנוסף לגילו המתקדם נותנים את אותותיהם.