נתניהו ביקר במרכול הדמים: "להתאחד נגד הטרור"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לסופרמרקט "היפר כשר" שהפך בצהרי יום שישי האחרון לזירת דמים, שוחח עם בני המשפחה של 4 הקורבנות - והצהיר כי על העולם להתאחד ולהילחם יחד בטרור. מקבילו הצרפתי הורה למשטרה המקומית להיערך בכוחות מתוגברים ולאבטח מוסדות חינוך יהודיים ברחבי המדינה

ראש הממשלה ביקר בסופרמרקט שהפך לזירת דמים: ל"היפר כשר" שבפריז, בו נרצחו ארבעה מבני הקהילה היהודית בסוף השבוע האחרון, הגיע היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור קצר ועצוב במיוחד במקום, שם שוחח עם בני המשפחות של הקורבנות והתייחד עם זכרם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחת אבטחה כבדה, הגיע היום נתניהו למקום, כשהוא מלווה בנציגים של הקהילה היהודית, בחבר הפרלמנט הצרפתי ממוצא יהודי, מאיר חביב, וביו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי.

בתוך המרכול פגש נתניהו בני משפחה נוספים ורבים מבני הקהילה היהודית, בהם גם סלין, אחת מבנות הערובה שהתחבאו במקרר בזמן שהמחבל ירה בבני ערובה נוספים בקומה שמעל. נתניהו הצהיר במקום כי על העולם להתאחד נגד הטרור. מחוץ למרכול, המתינו לנתניהו מאות מבני הקהילה ששרו את "התקווה" וקראו "עם ישראל חי".

"קו ישר מוביל בין ההתקפות של האסלאם הקיצוני ברחבי העולם להתקפה שהייתה פה, בהיפר מרקט הכשר כאן בלב פריז", אמר נתניהו בצאתו מהמרכול. "אני מצפה מכל המנהיגים, שצעדנו יחד ברחובות פריז, שיילחמו בטרור באשר הוא, גם כשהוא מופנה כלפי ישראל ויהודים. במידה שהדבר תלוי בי, אני תמיד אדאג לכך שישראל תצעד בשורה הראשונה של המדינות בכל מה שקשור לביטחונה ולעתידה."

ובתוך כך, כוננות הטרור בצרפת לא פוסקת: המשטרה הצרפתית צפויה לפרוש 5,000 אנשי ביטחון ושוטרים סביב בתי הספר היהודים ברחבי המדינה בהוראת ראש הממשלה מנואל וואלס, שאמר הבוקר כי לחמוש שרצח ארבעה בני ערובה בסופר מרקט היהודי "היפר כשר" ודאי היו שותפים.

ראש הממשלה הצרפתי טען כי הרשויות עדיין מחפשות אחר השותפים לפשע האנטישמי - בהן בת זוגו של קוליבאלי, חייאת בומדיין שנמלטה מצרפת. לדברי וואלס, אמדי קאליבאלי שהרג שוטרת בדרום פריז יממה לפני הפיגוע במרכול שהסעיר את העולם, "ודאי קיבל סיוע ממישהו אחר - המצוד אחרי שותפיו נמשך".

כך הכירו החוטפים בכלא

במקביל, בצרפת יפעלו להפריד בין אסירים אסלאמיסטים בכלא - על מנת למנוע הקמת חוליות טרור בין הסורגים, כלקח מאירועי הדמים בשבוע האחרון. על פי הדיווח מחקירת המשטרה הצרפתית, המחבל מהמרכול, אמדי קוליבאלי, פגש בבית הכלא את שאריף קושאי, אחד האחים שביצע את רצח המאיירים והמאבטחים ב"שארלי הבדו", בזמן שקואשי היה אסור בגין סיוע לטרור.

ראש הממשלה הצרפתי אמר כי בעקבות ממצאי החקירה, בכוונתו לבודד את האסירים האסלאמים משאר האסירים כדי לעקוב אחריהם ולמנוע התגייסות של עוד אסירים לשורות הטרור.

רה"מ הצרפתי וואל מבטיח הגנה (AP)

אתמול דיווח כתבנו ניר דבורי כי גם משרד החוץ שינה את הסדרי האבטחה בעקבות הפיגוע: בימים האחרונים החלו צעדים של הידוק האבטחה סביב נציגויות ישראליות בכל רחבי העולם, בשגרירויות ובקונסוליות. כמו כן פנתה ישראל בימים האחרונים לשורה של מדינות - מאירופה ועד דרום אמריקה - בבקשה שיסייעו לה באבטחה על המוסדות היהודיים בשטחן, בדגש על בתי כנסת, בתי ספר ומרכזי קניות.