"לא ייקחו ממני את הזכות ללמוד"

לרוב האנשים בעולם, השם מלאלאה יוסופזאי לא אומר הרבה, אולם בפקיסטן היא הפכה לגיבורה במאבקה לזכותן של ילדות באומה להשכלה. לאחר שהטליבאן ירה בראשה, הוטסה לבריטניה לקבל טיפול רפואי חדשני. בינתיים, בעולם המערבי הפכו אותה לדוברת הנשים המדוכאות במדינה המוסלמית

בישראל, ישנם ילדים רבים שלא רוצים ללכת בבוקר לבית הספר. אבל יש מקומות בעולם שבהם הילדים דורשים את הזכות הזאת, ואפילו מסכנים את חייהם למענה. מלאלאה יוסופזאי, מוסלמית בת 15, שכבר במשך שנים נלחמת כדי שיתנו לה ולבנות אחרות ללמוד בבית הספר הפכה לגיבורה במולדתה פקיסטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מלאלאה החליטה שלא לשתוק אל מול הטליבאן ששלח את זרועו האלימה לעמק סוואט, האזור השבטי בו היא מתגוררת בפקיסטן. ההחלטה שהוציא בדבר סגירת בתי הספר לנערות, הספיקה לנערה, בת למשורר מפורסם, בכדי לצאת למאבק על השכלתה. "הם לא יוכלו לעצור אותי. אני אשיג את ההשכלה אם זה יהיה בבית הספור, בבית או בכל מקום אחר", הצהירה בתקיפות.

הטליבאן ממשיך לזרוע הרס ופחד בכדי לכפות את האיסור באזור. עד מהרה הפך עמק סוואט השליו ל"מערב הפרוע" של פקיסטן. הצבא מפציץ באמצעות מסוקים, אך אנשי הארגון המוסלמי אינם נכנעים ומבצעים ירי בלילות. "כשאנחנו הולכים לבתי הספר אנחנו מאד מפחדים מהטליבאן", הסבירה מלאלה. "הם הורגים אותנו ואפילו שופכים חומצה על פנינו, הם מסוגלים לכל דבר".


"מדוע מנסים להרוס את העתיד שלנו?"

הפכה לגיבורה, יוסופזאי (חדשות 2)
מלאלאה זרחה בשמי המציאות הצפופה והעגומה של פקיסטן כבר כשהיתה בת 11. היא כתבה בלוג עבור שירות השידור הבריטי, ה-BBC, על החיים בעמק סוואט המרוחק מהשלטון המרכזי. כעבור שנתיים הפיק הניו יורק טיימס סרט דוקומנטרי על חייה, והעולם החל להתעניין בה. עד מהרה הפכה מלאלאה לגיבורה הפכה לדוברת רהוטה של הזכות הבסיסית של ילדות ללכת לביה"ס. "מדוע הורסים את השקט ששורר בעמק הזה? מדוע תוקפים אנשים שקטים וחפים מפשע? מדוע מנסים להרוס את העתיד שלנו?", קראה במהלך ריאיון טלוויזיוני שנערך עמה.

אבל כשהמערב הפך אותה לאייקון, הטאליבאן הידק את הטבעת סביבה. מלאלאה נפצעה קשה בראשה כתוצאה מירי לעברה מידי איש הטאליבן. הקליע פילח את הגולגולת שלה ונתקע באזור הכתף. באורח פלא, ואלי בזכות אופייה הלוחמני, היא נלחמה על חייה וניצלה.

הפגנה בעד מלאלאה
מאז הירי החל קרב מקביל. השלטון מנסה מחד להגן על מלאלה כדי לא לגרור ביקורת נגדו, ומאידך הטליבאן מנסים לפגוע בה בכל הזדמנות. אלפי פקיסטנים יצאו לרחובות תחת הקריאה: "כולנה מלאלה", והביעו תמיכה בה ובמאבקה. אבל האנשים הללו הם מיעוט ליברלי שמוקף בעשרות מיליוני פקיסטנים אחרים, שלחלקם לא אכפת שילדות לא ילמדו.

מלאלאה כבר הגיעה ל"טיים"
מלאלאה הוטסה לבריטניה בכדי לעבור טיפולים לשיקום מצבה מיד לאחר הפציעה. השבוע החליטו המנתחים שהיא חזקה דייה כדי לעבור ניתוח קריטי להשתלת חלק מעצם הגולגולת שנפגע. ואולם כעת לא ידוע מה יעלה בגורלה של הנערה האמיצה. האם ההגנה שמספקת פתווה שהוציאו חכמה הדת בפקיסטן נגד הפגיעה בנשים תספיק בכדי להבטיח את שלומה כשתחזור למולדתה? על כל פנים, המועמדות לפרס נובל לשלום כבר הוגשה.