מבוכה בגרמניה: שרת החינוך התפטרה בעקבות זיוף עבודת הדוקטורט

שלושה עשורים אחרי שהעתיקה לכאורה את עבודת הדוקטורט שלה שילמה היום שרת החינוך הגרמנית אנט שוואן את המחיר – ונאלצה להתפטר מתפקידה. ועדה מטעם אוניברסיטת היינריך היינה בדיסלדורף קבעה בסוף השבוע כי העבודה אכן הועתקה ופסלו את הדוקטורט של שוואן. מדובר במכה לא פשוטה גם לקנצלרית אנגלה מרקל

מכה למרקל. שוואן מגישה את התפטרותה (AP)

סוף למבוכת הדוקטורט: שרת החינוך הגרמניה אנט שוואן התפטרה מתפקידה אחרי שהאוניברסיטה שהעניקה לה את התואר הודיעה רשמית כי העתיקה את עבודת הדוקטורט שלה לפני שלושה עשורים וביטלה את התואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ועדה מאוניברסיטת היינריך היינה שבדיסלדורף, גרמניה החליטה ביום חמישי האחרון, אחרי שחקרה את הנושא, לפסול את הדוקטורט - מה שלא השאיר יותר מדי ברירות לשרת החינוך, אחת הנשים הקרובות ביותר לקנצלרית אנגלה מרקל.

אנט שוואן הכחישה תחילה את הדברים וטענה שלא העתיקה את עבודתה ואף הודיעה כי תגיש ערעור על ההחלטה. עם זאת, בינתיים, היא עוזבת את תפקידה המיניסטריאלי.

זו לא הפעם הראשונה שחבר בקבינט של מרקל מואשם בעבירות העתקה במסלול האקדמי. ב-2011, שר ההגנה קארל ת'יאודור זו-גוטנברג נאלץ לפרוש מתפקידו אחרי שהואשם בהעתקת עבודת התיזה שלו.

על פי ההאשמות המופנות כלפיה, שרת החינוך שוואן בת ה-57 העתיקה "באופן שיטתי ומכוון" חלקים מעבודת המחקר שלה בנושא יחס האדם לקונצנזוס. שוואן העתיקה את העבודה לפני 33 שנים, אבל המעשה עשוי להשפיע גם על הבחירות הפדראליות שייערכו בסוף ספטמבר הקרוב.

שוואן הגישה היום את התפטרותה למרקל שהודיעה כי היא מקבלת את ההתפטרות "בלב כבד", כהגדרתה. העיתונות הגרמנית מדגישה ששוואן עשתה רבות לקידום שמן של האוניברסיטאות הגרמניות ברחבי העולם.