אחמדינג'אד: "אם ארה"ב תשנה יחסה - ננהל מו"מ"

בריאיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, המשיך נשיא אירן בהתנגדותו התקיפה לנהל מגעים אם ארצות הברית בנוגע לתכניתה הגרעינית של ארצו. "אם מישהו מניף מולך אלה, האם תנהל עמו דיאלוג?", שאל מנהיג הרפובליקה האסלאמית את מראיינו, והוסיף: "אם תשנה יחסה המאיים - ננהל שיחות"

לא ינהל מו"מ תחת לחץ. אחמדינג'אד (הטלויזיה האירנית)

ממשיך באותה הגישה: נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, אמר כי ארצו לא תנהל משא ומתן עם ארצות הברית, "כל עוד התהליך מתנהל תחת לחץ". את הדברים אמר מנהיג הרפובליקה האסלאמית בריאיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

 "על ארצות הברית לשנות את יחסיה המאיימים כלפינו", אמר אחמדינג'אד. "אם מישהו בא ומניף אלה כדי שתנהל עמו משא ומתן, האם תסכים?", שאל אחמדינג'אד את המראיין. הוא הוסיף, כי ארצו תהיה מוכנה לנהל דיאלוג עם ארצות הברית - רק אם האחרונה "תשנה את יחסה" כלפי אירן.

חמינאי: "לא ננהל משא ומתן בזמן שמופנה לעברנו אקדח"

"לא ננהל מו"מ כשאקדח מופנה לעברנו". חמינ (AP)

מנהיגה הרוחני של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, דחה השבוע את הצעת ארצות הברית לקיים שיחות ישירות בנוגע לתכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית, כל עוד נמשכות הסנקציות על המדינה.

חמינאי דיבר בפני בכירי חיל האוויר בארצו והפנה קריאה לאמריקנים: "אתם רוצים לקיים משא ומתן בזמן שמפנים לעברנו אקדח. העם האירני לא יירתע מפעולות כאלה".

המנהיג הרוחני העליון של אירן הדגיש כי "יש מי שחוגג מההצעה לקיים דיאלוג, אבל משא ומתן לא יפתור דבר".

 ביידן: אירן תצטרך להוכיח שהיא רצינית

דבריו של חמינאי מגיעים בתגובה להצעתו בסוף השבוע שעבר של סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן, שלפיה ארצו תהיה מוכנה לנהל שיחות ישירות עם אירן. "הם יצטרכו להראות שהם רציניים הפעם", הדגיש בידן במהלך הכנס הביטחוני שנערך בגרמניה.

בניגוד לחמינאי, שר החוץ האירני עלי אכבר-סלאחי דווקא בירך השבוע על המתווה שהציע סגן הנשיא. "זהו סימן לשינוי ביחס העוין שגילתה וושינגטון כלפי אירן", אמר סלאחי באותו כנס.