אסון בים התיכון: כ-700 מהגרים טבעו

ספינת מהגרים שהפליגה מלוב טבעה במרחק של כ-200 קילומטר מחופי האי האיטלקי למפדוזה. משמר החופים האיטלקי הכריז מצב חירום ופתח במבצע חילוץ ענקי. לפי הדיווחים, רק 28 בני אדם נמשו עד עתה מהים ויש חשש כבד לחייהם של מאות

איטליה פתחה במצע חילוץ ענקי, ארכיון (רויטרס)

מבצע חילוץ ענקי בלב ים: ספינה שהפליגה מלוב ועליה כ-700 מהגרים אפריקנים התהפכה בלילה (ראשון) במי הים התיכון, כ-200 קילומטרים דרומית לאי האיטלקי למפדוזה, סמוך למלטה. כמה עשרות ניצולים מהספינה הגיעו לחופי סיציליה, שם הם מקבלים טיפול רפואי, אבל יותר מ-650 עדיין נעדרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווחים, הספינה החלה לטבוע כ-60 קילומטרים מלוב כשספינת סחר גדולה עברה בסמוך אליה. הפליטים התרכזו כולם בצד אחד של הספינה שלא עמדה בעומס והחלה לשקוע. העיתון "טיימס אוף מלטה" דיווח כי המהגרים ניסו למשוך את תשומת לבה של הספינה.

האזור שבו טבעה הספינה

משמר החופים האיטלקי הכריז מצב חירום בעקבות האסון וכך גם הרשויות במלטה הסמוכה לאזור שבו טבעה הספינה. ממשלת מלטה שלחה כלי שיט לזירה על מנת לסייע במאמצי החיפוש וראש הממשלה ג'וזף מוסקט אמר כי קיים חשש לחייהם של רוב הנוסעים. "כוחות ההצלה משייטים במים, והם בודקים אם יש חיים בין הגופות הצפות". 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד קרא למנהיגי אירופה לכנס פגישה ולדון במותם של המהגרים בים התיכון אחר האסון היום. מארק מיקאלף, עיתונאי מלטזי, אמר לרשת BBC כי "האירועים האלה די נפוצים לצערנו הרב. ראינו את התרחיש הזה חוזר על עצמו, כאשר ספינה מתהפכת דווקא בזמן החילוץ".

אסון רודף אסון בים התיכון

"ספינות סחר לא מצוידות בהתאם לחילוץ והן מתבקשות לבצע משימה שלא יועדה להן", הוסיף העיתונאי מיקאלף. דובר משמר החופים האיטלקי הבהיר כי כעת המאמצים מתמקדים בנוסעים חיים, אך בהמשך "סביר להניח שנמצא רק גופות".

לפני חמישה ימים בלבד דווח כי 400 מהגרים טבעו למוות בים התיכון, לאחר שסירה ועליה 550 מהגרים טבעה בעת שניסו להגיע מלוב לאיטליה. ארגונים הומניטריים קראו לאיחוד האירופי להגביר את הפיקוח הימי לקראת חודשי הקיץ, אז מתגברת הגעתם של המהגרים.

בשבועות האחרונים מגיעות מדי יום ספינות רעועות מחופי צפון אפריקה כשעליהם מהגרים ממדינות שונות כמו סומליה, מאליף לוב, סודן ועוד. בפברואר האחרון טבעו למוות 300 מהגרים שניסו לחצות את הים במזג אוויר סוער במיוחד.