שר החוץ של אירן: "יש סימנים שארה"ב משנה את יחסה אלינו"

שר החוץ סאלחי הביע אופטימיות באשר למדיניות הממשל החדש בוושינגטון כלפי ארצו. הוא ציין את יוזמת סגן הנשיא ביידן לנהל מו"מ ישיר עם הרפובליקה האיסלאמית על תכנית הגרעין שלה ואמר כי יש עדיין בעיות אמון

עלי אכבר סאלחי. ארכיון (רויטרס)

הפשרה ביחסי ארה"ב-אירן? שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי בירך בצהריים על מתווה השיחות הישירות שהציע סגנו של אובמה ג'ו ביידן בסוגיית תכנית הגרעין, ואמר כי זה סימן לשינוי ביחס העוין - לטענתו - שמגלה וושינגטון כלפי הרפובליקה האיסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שנשא בכנס ביטחוני בגרמניה אמר סאלחי: "אני אופטימי מכיוון שלפי תחושתי, הפעם - בשונה מבעבר - ישנה נכונות כנה בממשל האמריקני החדש לשנות את הגישה הקודמת שהונהגה כלפי המדינה שלי".

שר החוץ של אירן התייחס גם לנעשה בסוריה ודחה את הטענות כי אנשי משמרות המהפכה מסייעים לנשיא אסד במלחמתו נגד המורדים. "הממשל הסורי לא צריך חיזוק של כוחות מחוץ לסוריה כדי להתמודד עם המרד נגד", אמר. "הצבא הסורי גדול מספיק, הם לא צריכים לוחמים מבחוץ". סלאחי הדגיש כי "אנו מעניקים תמיכה כלכלית, אנחנו שולחים דלק, אנו שולחים חיטה, אנו מנסים לשלוח חשמל דרך עיראק, אבל לא הצלחנו". 

התנאי של ארה"ב: שטהרן תפגין רצינות

דברי הבכיר האירני מגיעים לאחר שבסוף השבוע האחרון הציג ביידן את היוזמה לחידוש המו"מ, שלפיה ארה"ב מוכנה לנהל שיחות ישירות מול אירן בנוגע לפרויקט האטום שלה, בתנאי ש"טהרן תפגין רצינות שתאפשר זאת".

בעבר רמזו בממשל האמריקני כי יהיו מוכנים לנהל שיחות ישירות עם אירן, אך כל המאמצים למנוע את המשך העשרת האורניום עלו בתוהו. ביידן עצמו הזהיר בסוף השבוע כי "לא נותר זמן, יש עדיין מקום לדיפלומטיה המגובה בלחץ בינלאומי על מנת להצליח". עם זאת, סגן הנשיא האמריקני לא הציג לוח זמנים מפורט להתקדמות בתהליך.

"הכדור נמצא כעת המגרש של האירנים", הדגיש ביידן. כשנשאל מתי לדעתו יוכלו לנהל מגעים ישירים בין המדינות אמר סגן הנשיא האמריקני כי הדבר יתרחש "כשהמנהיג הרוחני העליון של אירן (חמנאי), יהיה רציני".

"יש לנו זכות לפתח תכנית גרעין"

מוקדם יותר היום כינס ראש המועצה האירנית לביטחון לאומי, סעיד ג'לילי, מסיבת עיתונאים בדמשק שבה אמר כי לארצו "זכות מלאה לפתח את תכנית הגרעין שלה למטרות מחקר". הוא הוסיף כי "לארצות הברית ולאירן קשה מאוד לסמוך האחת על השנייה".

המשא-ומתן בין אירן לבין נציגי שש המעצמות – רוסיה, סין, ארצות הברית, בריטניה, צרפת וגרמניה - לא התקדם מאז הפגישה האחרונה שנערכה בחודש יוני האחרון. גורמים באיחוד האירופי האשימו את הרפובליקה האיסלאמית בכך ששליחיה פועלים בכל דרך אפשרית כדי למנוע התקדמות באותם המגעים.