הספינה ההיסטורית שבה להפליג אחרי 235 שנה

ספינת ה"הרמיוני" ההיסטורית, שסייעה לאמריקנים לנצח את בריטניה, שבה לשוט - או לפחות ההעתק המדויק שלה. במשך 17 שנה עבדו רבים על שחזור מסע השייט המיתולוגי, שצפוי להשתתף בחגיגות יום העצמאות האמריקני

הפלגה היסטורית וקרבית: העתק מדוייק של ספינת המלחמה הצרפתית "הרמיוני", שסייעה למורדים האמריקאים להביס את הבריטים במלחמת העצמאות האמריקנית, יצאה לדרך אתמול (שבת) - 235 שנים לאחר שיצאה למסעה המקורי. השחזור החל בירי של 12 תותחים מהספינה, שנושאת 80 ספנים ונוסעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על הספינה ההיסטורית נמצאים ספנים צרפתים, אמריקנים ושוודים, אך ללא אף איש ים בריטי. בין ההמונים שהגיעו להיפרד מהספינה ברושפור שבמערב צרפת עמד גם הנשיא פרנסואה הולנד. ה"הרמיוני" הביאה את הגנרל לפאייט ב-1780 לשורות צבאו של ושינגטון כסיוע ששלח המלך הצרפתי לואי ה-16, כדי להביס את האויבת המושבעת בריטניה.

"הם לא היו מנצחים במלחמה ללא התמיכה הצרפתית, שכללה שתי ספינות ואנשים שהפכו לגורם מרכזי בקרבות", אמר ההיסטוריון מיילס יאנג לניו יורק טיימס, "הכוח הצרפתי היווה את נקודת המפנה במאבק נגד בריטניה".

השייט יסתיים ביום העצמאות האמריקני

הטכנולוגיה כבר חלפה מהעולם, וגם האפלייה נגד הנשים

הספינה המקורית נבנתה ב-11 חודשים בלבד, ולעומת זאת ההעתק שיצא לדרך אתמול נבנה במשך 17 השנים האחרונות. נגרים, רתכים, תופרי ומותחי מפרשים ופועלים נוספים עבדו ללא הפסקה בחודשים האחרונים כדי להספיק לעמוד בלוח הזמנים ולהוציא לדרך את הספינה שנבנתה מ 3,000 עצי אלון לבן. הצוות הרב השתמש בחומרים ובטכניקה שכבר חלפה מהעולם לייצור השכפול של ה"הרמיוני". 

השייט הטרנס-אטלנטי צפוי להימשך לפחות 27 ימים, ובסופו הספינה תעגון ביורקטאון שבוירג'יניה - הנמל שבו הרמיוני המקורית הובילה את המצור ב-1781 שהוביל לכניעה הבריטית. משם היא תמשיך לתצוגה בבולטימור, בפילדלפיה, בבוסטון ובניו יורק, שם היא תלווה על ידי רבים במשט היסטורי מיוחד שייערך ב -4 ביולי - יום העצמאות האמריקני.

"לפני כמאתיים שנה היו 242 אנשים על הסיפון, היום יש רק 80", אמר יאן קריו, רב חובל של הספינה בעלת שלושת התרנים. "אנו צפויים להפליג במהירות ממוצעת של 4.5 קשרים במסע של 4,660 קילומטרים". בנוסף ל-17 המלחים המקצועיים, נמצאים על הסיפון גם נגר, רופא, היסטוריון, סטודנטים ותלמידי תיכון - כולם מתנדבים. בספינה המקורית לא השתתפו נשים מכיוון שחשבו שהן מביאות מזל רע, אך הפעם - בסימן לחילופי הזמנים - שליש מאנשי הצוות הן נשים.