ביידן מבהיר: "ארה"ב מוכנה לשיחות ישירות עם אירן"

בכנס שנערך במינכן התייחס סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן לתכנית הגרעין האירנית והבהיר שמדינתו תהיה מוכנה לנהל שיחות ישירות עם המשטר בטהרן. "טהרן חייבת להוכיח רצינות", הבהיר. "לא נותר זמן רב לדיפלומטיה"

מסר לאירנים, ביידן (רויטרס)

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הבהיר היום במהלך כנס בינלאומי המתקיים במינכן כי ארצו תהיה מוכנה לנהל שיחות ישירות מול אירן בנוגע לתכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. "טהרן חייבת להוכיח רצינות על מנת שוושינגטון תנהל שיחות כאלה", הדגיש ביידן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעבר רמזו בממשל האמריקני כי יהיו מוכנים לנהל שיחות ישירות עם אירן, אך כל המאמצים למנוע את המשך העשרת האורניום לא צלחו. ביידן הבהיר היום במהלך הכנס כי "לא נותר זמן, יש עדיין מקום לדיפלומטיה המגובה בלחץ בינלאומי על מנת להצליח". עם זאת, סגן הנשיא האמריקני לא הציג לוח זמנים מפורט להתקדמות בתהליך.

"הכדור נמצא כעת המגרש של האירנים", הדגיש ביידן. כשנשאל מתי לדעתו יוכלו לנהל מגעים ישירים בין המדינות אמר סגן הנשיא האמריקני כי הדבר יתרחש "כשהמנהיג הרוחני העליון של אירן (חמנאי), יהיה רציני".

"הבהרנו כבר בעבר כי נהיה מוכנים להיפגש ישירות עם ההנהגה האירנית", הוסיף ביידן. "ההצעה עדיין עומדת בעינה אך היא צריכה להיות אמיתית ומוחשית, זאת צריכה להיות האג'נדה שלהם. לא ננהל שיחות לחינם".

אירן חשפה מטוס קרב מתקדם: "למטרות שלום"

המטוס האירני נחשף (סוכנות מאהר)
בתוך כך, חשפה אירן מטוס קרב חדש בעל יכולות מתקדמות שנועד להרתיע את המדינות העוינות לה. במקביל, ממשיכה המדינה במאמציה להערים על הקהילה הבינלאומית בדרך להשגת יכולת גרעינית צבאית. אירן הודיעה כי היא מכניסה לשירות צנטריפוגות של העשרת אורניום מהדור השני המוכרות בשם IR2. מדובר בהתקדמות משמעותית מהצנטריפוגות המזדקנות שהיו עד כה בידי הרפובליקה הסוררת.

המשמעות של המהלך הוא קיצור משמעותי בלוח הזמנים של השלב המכונה "הבריחה קדימה" לעבר העשרת אורניום לרמה צבאית שניתן "לארוז" אותה לאחר מכן לכדי פצצה. בימים אלה נערכות ביקורות של פקחי סבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית), על פי חשש של גורמים במערב, אירן פועלת ביתר שאת בין ביקור לביקור על מנת להשיג את היכולות המדוברות.