אירן חשפה מטוס קרב: "נועד להרתיע"

הרפובליקה האסלאמית חושפת הבוקר מטוס קרב שיוצר על ידי מהנדסי המדינה ויכול לשאת נשקים מתקדמים. "הוא לא נועד לפעולות עוינות", הבהיר הנשיא אחמדינג'אד בטקס. "מטרתו להרתיע". בתוך כך דווח על התקדמות בהעשרת האורניום באירן

הנשיא בוחן את המטוס החדש (סוכנות מאהר)

בטקס חגיגי שנערך לעיני נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד, נחשף הבוקר מטוס הקרב החדש של צבא משמרות המהפכה - "קאהר 313" המיוצר באופן עצמאי על ידי מהנדסי הרפובליקה האסלאמית - כך מדווחת הבוקר סוכנות הידיעות האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא אירן, שלווה על ידי שר ההגנה, מפקד חיל האוויר ובכירי מבא נוספי, נשא דברים בטקס והתייחס ליכולותיו של המטוס. "הוא לא נועד להתפשטות ופעולות אגרסיביות נגד מדינות אחרות", הדגיש אחמדינג'אד בדבריו. "הוא נועד להרתיע".

לטענת האירנים, למטוס הקהאר יכולות טכנולוגיות מתקדמות במיוחד. הוא מסוגל לאתר כלי טיס עוין באוויר, לחתור למגע במהלך היתקלות ולפגוע בדיוק רב במטרות על הקרקע והוא מסוגל לשאת שלל כלי נשק מתקדמים.

"כעת הוכח שהמהירות של ההתקדמות הטכנולוגית והמדעית שלנו לא תלויה בנסיבות, אלא רק בנו", הוסיף אחמדינג'אד. "הפרויקט הוא מסר של אחווה, שלום, וביטחון. הוא לא מהווה כל איום על אף מדינה, אין כל כוונה להתערב בעניינה של מדינה אחרת".

בתוך כך, ובמקביל לדיווחים על פיצוץ במתקן הגרעין בפורדו, ממשיכה אירן במאמציה להערים על הקהילה הבינלאומית בדרך להשגת יכולת גרעינית צבאית. אירן הודיעה כי היא מכניסה לשירות צנטריפוגות של העשרת אורניום מהדור השני המוכרות בשם IR2. מדובר בהתקדמות משמעותית מהצנטריפוגות המזדקנות שהיו עד כה בידי הרפובליקה הסוררת.

המשמעות של המהלך הוא קיצור משמעותי בלוח הזמנים של השלב המכונה "הבריחה קדימה" לעבר העשרת אורניום לרמה צבאית שניתן "לארוז" אותה לאחר מכן לכדי פצצה. בימים אלה נערכות ביקורות של פקחי סבא"א (הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית), על פי חשש של גורמים במערב, אירן פועלת ביתר שאת בין ביקור לביקור על מנת להשיג את היכולות המדוברות.