אד קוץ' הלך לעולמו בגיל 88

ראש העיר המיתולוגי של ניו יורק מת היום בבית החולים בעקבות סיבוכים של בעיות לב שמהן סבל. קוץ' כיהן כראש העיר של התפוח הגדול בין השנים 1978-1989 והפך אותה למושא קנאה בעיני ראשי ערים אחרים בארצות הברית

"לוחם זכויות אדם". קוץ' (AP)

אד קוץ', לשעבר ראש העיר ניו יורק, הלך היום לעולמו והוא בן 88. קוץ' מת כתוצאה מבעיות לב שמהן סבל בבית החולים הפרסבטריאני שבעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קוץ' כיהן בתפקיד משנת 1978 ועד שנת 1989 והיה אחראי לשגשוגה הכלכלי של העיר, שסבלה בשנות ה-70 משפל כלכלי. במהלך כהונתו, הפכה ניו-יורק למושא הערצה בארצות הברית.

יחד עם זאת, בשלוש תקופות כהונתו, הצטבר מספר רב של דיווחים על גזענות בין כתלי בניין העירייה, ומספר בכירים נעצרו באשמת שחיתות. כמו כן, חל זינוק במספר חולי האיידס וחסרי הבית בעיר. לאחר מכן, ניסה קוץ' להתמודד על כהונה נוספת בבניין העירייה - אך לא הצליח להיבחר.

ביקש לכתוב את תפילת "שמע ישראל" על מצבתו

בשנת 2008, הודיע ראש העיר כי קנה חלקת חבר בבית הקברות טריניטי שבמנהטן. "זה הבית שלי", אמר אז. "אני לא רוצה לעזוב אותו", ציין. לפני מותו, ביקש קוץ' כי הכיתוב על מצבתו יכלול את המילים מתוך תפילת "שמע ישראל", יחד עם המילים '"אבי יהודי, אמי יהודייה. אני יהודי".

ראש העיר הנוכחי, מייקל בלומברג, הורה היום להוריד את כל הדגלים בעיר לחצי התורן, כאות אבל על לכתו של קוץ'. "אד היה לוחם של זכויות אדם, גם כראש עיר וגם כאזרח מן השורה", ספד בלומברג לקוץ'. "זכרונו יישאר איתנו פה בבניין העירייה ובכל חמשת המחוזות בעיר".