הולנד: מטוס נוסעים טס ללא טייסים

מטוס נוסעים של חברת "טרנסאוויה" נשאר ללא טייס: הקצין הראשון של הטיסה נרדם, בזמן שהקברניט היה בשירותים. הוא ניסה לחזור לתא הטייס – אבל לא הייתה תגובה מהקצין שנרדם. חברת התעופה פתחה בחקירה

תא טייס, אילוסטרציה (רויטרס)

בגובה אלפי מטרים, נוסעי מטוס בואינג 737 של חברת התעופה ההולנדית "טרנסאוויה" נשארו ללא טייסים. הסיבה: כשהקברניט הלך לשירותים - הקצין הראשון נרדם. לאחר שלא הצליח להעיר אותו באמצעות האינטרקום הוא נכנס לתא הטייס באמצעות המפתח שלו, ומצא את שותפו ישן על ההגאים, כך מדווח עיתון "הדיילי מייל" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המטוס היה בדרכו מאמסטרדם לאי כרתים שבדרום יוון. למרות שהתאונה אירעה בספטמבר, רק עכשיו הרשות ההולנדית לבטיחות פרסמה את דבר האירוע באתר האינטרנט שלה. "לאחר שעתיים וחצי של טיסה באוויר הקפטן של המטוס, שבסיסו בהולנד, הלך לשירותים", נכתב בדוח. "לאחר זמן קצר הוא רצה לחזור לתא הטייס, אך הוא מצא את הקצין הראשון ישן".

איגודי טייסים באירופה העלו חשש כי חוקי הטיס החדשים של האיחוד האירופי יכולים להוביל להישנותו של מצב כזה. תחת החוק החדש, טייסים יכולים להנחית מטוסי נוסעים לאחר 22 שעות ערות, מתוכם 11 שעות טיסה, בנוסף להמתנה בנמל התעופה.

החוק הישראלי לעומת זאת, מאפשר להנחית מטוס לאחר 12 שעות ערות בלבד, מתוכם עד 8 שעות של הטסה פיזית של המטוס, לכן למשל, אל-על נדרשת להוציא שני צוותים בטיסות לכמה יעדים באירופה וחברות אירופיות מסתפקות בצוות אחד. החקיקה החדשה אמורה להיכנס לתוקף ב-2015, לאחר אישורה בידי הפרלמנט האירופי בבריסל.