קלינטון: "מלחמת האזרחים בסוריה עשויה בהחלט להתפשט מעבר לגבולותיה"

בנאום האחרון במסגרת תפקידה, הזהירה מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון כי האפשרות שמלחמת האזרחים בסוריה תתפשט אל מעבר לגבולותיה היא אפשרית בהחלט. קלינטון סירבה להתייחס לתקיפה הישראלית לכאורה בסוריה, והזהירה את רוסיה ואירן, שממשיכות להזרים כסף ואמצעי לחימה לסוריה, מהמשך התמיכה במשטר אסד

מזהירה לפני פרישה. קלינטון, השבוע (AP)

אזהרה חמורה לפני הפרישה: מזכירת המדינה האמריקנית הילארי קלינטון, שצפויה לעזוב היום את תפקידה באופן רשמי, התריעה מפני האפשרות שמלחמת האזרחים בסוריה עלולה לזלוג אל מעבר לגבולות המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה שמסרה במסיבת העיתונאים האחרונה במסגרת תפקידה בבית הלבן, הגדירה קלינטון את האפשרות הזו כ"אחד התרחישים המסוכנים ביותר" שעלולים לקרות עקב מלחמת הדמים ההולכת ומחריפה בסוריה.

"הזהרתי כבר זמן רב מפני הסכנות של מלחמת האזרחים בסוריה, שהופכת לקטלנית יותר ויותר", אמרה קלינטון והתריעה מפני האפשרות שהמלחמה הפנימית תתפתח למלחמה בעצימות גדולה יותר, שתתפשט אל מעבר לגבולות סוריה.

מזכירת המדינה היוצאת סירבה להתייחס לדיווחים לפיהם ישראל עומדת מאחורי תקיפת המתקן הצבאי בקרבת דמשק ביום רביעי האחרון וכי מטוסי חיל האוויר הישראלים תקפו לכאורה גם שיירת נשק שהייתה בדרכה ללבנון. עם זאת, הדגישה כי המגמה של ניסיונות שילוח הנשק והתפשטות הלוחמה במדינה הן "בהחלט בגדר אפשרות".

"אירן מזרימה יותר ויותר כספים וכוח אדם לסוריה"

עוד הצהירה קלינטון כי יש סימנים שאירן שולחת כוח אדם נוסף וציוד צבאי מתקדם יותר מבעבר כדי לסייע לנשיא הסורי בשאר אסד ומשטרו במלחמת האזרחים במדינה. "נראה שהאירנים מגבירים את מעורבותם וזה מקור לדאגה מבחינתנו", אמרה קלינטון לעיתונאים באחד מהתדרוכים האחרונים שלה. "אני חושבת שהמספרים של האנשים שהיא שולחת גדלו, והאיכות של הנשק שהם שולחים לאסד השתפרה. זה מדאיג אותנו כי אסד משתמש בכל מה שהם שולחים".

גם השבוע אירן המשיכה להתייצב לצידו של נשיא סוריה אסד ושלחה איום מפורש למערב: יועץ בכיר למנהיג העליון חמינאי הבהיר בתחילת השבוע כי הרפובליקה האיסלאמית מחוייבת לחלוטין לביטחונו של אסד ושל משטרו. היועץ האירני הבכיר, עלי אכבר ווליאטי, אמר בראיון לסוכנות ידיעות אירנית שארצו תפעל להשאיר את נשיא סוריה בשאר אסד בשלטון, ותנקוט בכל הדרכים האפשריות כדי להבטיח את הישרדות המשטר נוכח מלחמת האזרחים בסוריה.

ווליאטי, ששימש בעבר כשר החוץ של אירן, שיגר בדבריו מסר מאיים גם לקהילה הבינלאומית, והתחייב כי אירן תתייחס לכל תקיפה בסוריה כאל תקיפה באירן עצמה. בראיון התייחס היועץ לחשיבותה של סוריה לרפובליקה האיסלמית, ומכנה אותה "שחקן מפתח בגוש המדינות והארגונים האנטי-ישראליים". לדבריו, בידי סוריה מצוי הכוח לחזק או לערער את הגוש, ולכן יציבותו של בשאר אסד בשלטון הוא אינטרס אירני מובהק.

תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

רמטכ"ל סוריה: "נגיב על התוקפנות הציונית כשנחליט"

תיעוד מסוריה: אש ומטוסים "זרים"

ארה"ב מזהירה את אסד: אל תעביר נשק

סוריה: נגיב ב"מתקפת פתע" בישראל 

דיווח: בשל ה"תקיפה" בסוריה - צבאות ערב בכוננות

"בתקיפה הופצץ ציוד משבש מל"טים"

"ישראל יידעה ארה"ב על התקיפה"

דובר הצבא הסורי: התקיפה בוצעה בדמשק