כשלושה מיליון בני אדם בצעדה בפריז‎

המונים צועדים מארמון האליזה לכיכר הרפובליקה במחאה על שרשרת הפיגועים שגבו את חייהם של 17 בני אדם. נתניהו צעד שלוב ידיים עם מנהיגי העולם, מטרים ספורים ליד אבו-מאזן. תפילה המונית מחוץ להיפר כשר

שידור ישיר: "עצרת המיליון" בפריז (AP)

"לא נפסיק לחיות בפריז. כולנו שארלי. האלימות, הטרור והשנאה הם לא הפתרון": בכיכר הרפובליקה שבבירת צרפת מתכנסים היום (ראשון) כשלושה מיליון בני אדם לעצרת הזדהות ומחאה ענקית, אחרי סוף שבוע עקוב מדם שכלל שלושה פיגועים רצחניים שבהם נטבחו 17 בני אדם ובהם שוטרים - אחד מהם במערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" ברובע ה-12 ואחר, שהתבצע יומיים אחר כך, במרכול "היפר כשר" שברובע ה-11. באירוע לוקחים חלק גם 40 מנהיגים מרחבי העולם ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הכלכלה נפתלי בנט וחבר הכנסת אלי ישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפחות 2,000 שוטרים ו-1,400 חיילים נפרסו בפריז כדי לאבטח את האירוע. בארמון האליזה פגש היום הנשיא פרנסואה הולנד את מנהיגי הקהילה היהודית, שהביעו בפניו זעם על המתקפה במרכול שבמזרח העיר. "אנו פצועים וזועמים", אמר רוג'ר קוקרמאן, ממנהיגי הקהילה. "אנו חושבים שיש לנקוט צעדים מידיים ודרסטיים". אמש אמר ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס כי "צרפת אינה צרפת ללא היהודים".

"נמשיך לחיות בפריז" (טל הולצמן)

בין מנהיגי העולם שהגיעו לצעדת המחאה - גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שעמדו במרחק מטרים ספורים זה מזה. נתניהו ואבו מאזן מוקמו בשורה השנייה של הצעדה כשלפניהם בין היתר נשיא צרפת פרנסואה הולנד וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בין השניים הפריד מרחק אפסי, אך ניכר היה כי הם לא שוחחו זה עם זה.

לאחר שהחלה הצעדה, "השתחל" נתניהו לשורה הראשונה של הצעדה והותיר את אבו מאזן מאחור. ראש הממשלה החל לנופף לשלום לאנשים שעמדו בצדי הדרך. לטענת אנשיו, מדובר היה בתגובה לקריאות "עם ישראל חי" שנשמעו מהמרפסות. זמן קצר לאחר מכן, גם אבו מאזן התקדם לשורה הראשונה של מנהיגי העולם, ומאותו רגע ואילך הפרידו בינו לבין נתניהו ארבעה בני אדם בלבד.

במרחק נגיעה. נתניהו ואבו מאזן (רויטרס)

בין המשתתפים הבכירים הנוספים בצעדה: ראש ממשלת איטליה מתאו רנזי, ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטולו ונשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי.

תפילה המונית מחוץ ל"היפר כשר" (חדשות 2)

עשרות קראו פרקי תהילים (חדשות 2)

"אנו נחושים להמשיך לחיות כיהודים", המשיך קוקמראן. "נמשיך ללכת לבתי כנסת, לקצבים כשרים ולחנויות כשרות. נמשיך בחיינו ולא ניכנע לאלימות. יחד עם כל הצרפתים, אנו מביעים סולידריות היום בהפגנה המונית שתאחד את כל אזרחי צרפת".

בני הערובה במרכול נמלטים, שניות אחרי האי

"כולנו שארלי" (רויטרס)

"חשוב מאוד לצעוד כאן היום, אנחנו עדיין מרגישים בטוחים"

בתום הפגישה, התפנה הולנד להיפגש עם מנהיגים מקצוות תבל ובהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת טורקיה אהמט דאוטולו, ראש ממשלה איטליה מתאו רנצי, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ויושב-ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

"יש כאן המון אבטחה בגלל מה שקרה", סיפרו שני אחים שהגיעו לעצרת. "זה חשוב מאוד לצעוד כאן היום. אנחנו עדיין מרגישים בטוחים".

שר הפנים הצרפתי ברנרד סזנב נפגש גם הוא עם עמיתיו מאירופה כדי לשפר את התיאום בין המדינות במאבק באיום הטרור. הוא הבטיח שצרפת תנקוט "צעדים יוצאי דופן" כדי להבטיח את שלום הצועדים - צעדים הכוללים צלפים על הגגות.

הבוקר התאספו עשרות יהודים לתפילת שחרית בבית הכנסת הסמוך ל"היפר כשר" שבו נרצחו ביום שישי האחרון ארבעת בני הערובה פרנסואה מישל סעדה (60), פיליפ ברהם (45), יוהן כהן (20) ויואב אטב (21). בתום התפילה הם יצאו והחלו בקריאת פרקי תהילים מול "היפר כשר". חלקם הניחו פרחים.