היום: 80 שנה לעליית היטלר לשלטון

ב-30.1.1933 נכנס אדולף היטלר לתפקיד קנצלר גרמניה, ביום ששינה את ההיסטוריה. בתקופת משבר פוליטי וכלכלי, החליט הנשיא הינדנבורג למנות את ראש המפלגה הנאצית, במחשבה שהוא יחד עם הקנצלר הקודם יוכלו לפקח עליו ולהשליט סדר. הם טעו: מיד עם כניסתו לתפקיד הקים היטלר דיקטטורה אכזרית ובנה את המדינה לקראת מלחה"ע ה-2

אדולף היטלר, ארכיון (חדשות 2)

הפרק השחור ביותר בהיסטוריה האנושית נפתח היום לפני 80 שנים: ב-30.1.1933 נכנס אדולף היטלר לתפקידו כקנצלר (ראש ממשלת) גרמניה, לאחר שנבחר בצורה דמוקרטית לתפקיד. במהלך תריסר השנים שאחז בתפקיד הוא חיסל את הדמוקרטיה בגרמניה, השליט דיקטטורה חסרת מעצורים במדינה, כבש את כל שכנותיו והביא למלחמה שגבתה את חייהם של 55 מיליון בני אדם - כולל רובה המכריע של יהדות אירופה שחוסלה בשיטתיות אכזרית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עלייתו של היטלר לשלטון נעשתה בצורה דמוקרטית לחלוטין. עד פרוץ המשבר הכלכלי ב-1929 המפלגה הנאצית הייתה מפלגת שוליים קיצונית, שלא נחשבה כמאיימת על השלטון. המשבר פגע קשות בגרמניה, שהייתה שקועה בחובות בשל הסכמי ורסאי שנחתמו עם סיומה של מלחמת העולם הראשונה, הסכמים שהטילו על גרמניה תשלום של סכומי עתק כפיצוי לשכנותיה.

מיליוני גרמנים שהיו מיואשים מהאבטלה והאינפלציה הדרקונית שפקדו את גרמניה פנו למפלגה הנאצית. בבחירות 1930 הצביעו לנאצים פי 9 יותר בוחרים מאשר בבחירות 1928, לפני פרוץ המשבר. משנת 1930 ועד עלייתו של היטלר גרמניה הייתה במשבר כלכלי שהוביל למשבר פוליטי: שלושה קנצלרים התחלפו בלי יכולת להתמודד עם הבעיות הקשות של המדינה, והיטלר - שצבר יותר ויותר כוח - לא הסכים להיכנס לקואליציה בכל תפקיד שאיננו הקנצלר.

הקים דיקטטורה מיד עם המינוי

בסוף 1932, הקנצלר פון-פאפן חשב שכסגנו של היטלר הוא יוכל לפקח על צעדיו לאחר שהמפלגה הנאצית נחלשה מעט בשתי מערכות הבחירות שנערכו באותה שנה, במקביל לכך שהמינוי של היטלר ירגיע את הרחוב. הוא הצליח לשכנע את הנשיא הקשיש הינדנבורג למנות את היטלר לקנצלר - במהלך שחרץ את גורלה של רפובליקת ויימאר, ושינה את ההיסטוריה לנצח.

ההמשך ידוע לכולם: היטלר ניצל שריפה מסתורית בבניין הפרלמנט הגרמני כדי לחסל את אויביו, הוציא את שאר המפלגות בגרמניה מחוץ לחוק, הקים את מחנה הריכוז הראשון וחיסל את התקשורת שלא הייתה פרו-נאצית. לאחר מותו של הינדנבורג, בקיץ 1934, היטלר איחד את תפקיד הקנצלר והנשיא והפך ל"פיהרר", השליט הכל-יכול במדינה שהפכה להיות החזקה בעולם.

היום הראשון של הרייך השלישי

30.1.1933 נחשב היום בו הקיץ הקץ על רפובליקת ויימאר - ויומו הראשון של הרייך השלישי. מרגע שעמד על מרפסת ארמון הנשיאות בברלין, לאחר שמונה על ידי הנשיא, פנה היטלר להפוך את גרמניה לגרמניה הנאצית ולבנות אותה כדי לצאת למלחמה שתיקרא לימים מלחמת העולם השנייה, המלחמה הרצחנית ביותר בתולדות האנושות.

בסיום המלחמה בעלות הברית בנו בגרמניה משטר שנועד כולו לא לאפשר למצב הזה לחזור על עצמו. גרמניה חולקה ל-16 מדינות (לאנדרים) בעלות שלטון עצמי עם סמכויות נרחבות - כדי שהכוח לא ירוכז כולו בידי השלטון המרכזי בברלין. אחוז החסימה הגבוה (5%) נועד למנוע כניסה של מפלגות קיצוניות לפרלמנט, נכתבה חוקה דמוקרטית והוקם בית משפט מיוחד שנועד להגן עליה, ותפקיד הנשיא הוחלש מאוד, כשלנשיא גרמניה יש הרבה פחות סמכויות מלנשיא הישראלי למשל.