תפילה המונית בכניסה ל"היפר כשר"

יהודים רבים סיימו את תפילת השחרית בבתי הכנסת והגיעו למרכול שבו נרצחו ארבעה מבני הקהילה. הם קראו פרקי תהילים והניחו זרי פרחים. יהודים בצרפת לממשלת ישראל: אל תקראו לעלייה - סייעו להגן על ביטחוננו

(חדשות 2)

הקהילה היהודית בפריז מנסה להתאושש ממתקפת הטרור שפקדה את צרפת בשבוע שעבר, כשהפגנות ספונטניות נראות בכל פינה: הבוקר (ראשון) התאספו עשרות יהודים לתפילת שחרית בבית הכנסת הסמוך ל"היפר כשר" ברובע ה-11, שבו נרצחו ארבעה בני ערובה ביום שישי האחרון - פרנסואה מישל סעדה (60), פיליפ ברהם (45), יוהן כהן (20) ויואב אטב (21). בתום התפילה הם יצאו והחלו בקריאת פרקי תהילים מול בית העסק והניחו פרחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום צפויה להתקיים בפריז "צעדת המיליון" בעקבות הפיגועים, שבה ייקחו חלק גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הכלכלה נפתלי בנט וחבר הכנסת אלי ישי. גם יושב-ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן צפוי לקחת חלק באירוע הזיכרון.

נשיא הקהילות היהודיות רוג'ר קוקרמאן נפגש בשעות הבוקר עם נשיא הרפובליקה הולנד, ואמר לו: "אנו פצועים, אנו זועמים, אנו חושבים שצריכים לנקוט בצעדים מידיים, דחופים ורציניים". כבר במהלך סוף השבוע תוגברה האבטחה סביב מוסדות יהודיים, לאחר הפיגוע במרכול הכשר ביום שישי.  

תהילים סמוך למקום הפיגוע (חדשות 2)

נתניהו, שהמריא הבוקר, אמר בטרם עלייתו למטוס: "אני יוצא לפריז כדי להשתתף בעצרת יחד עם מנהיגי העולם למאבק מחודש בטרור האסלאמי שמאיים על האנושות כולה, דבר שאני קורא לו זה שנים רבות. בערב אשתתף בעצרת מיוחדת עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם הקהילה היהודית בצרפת. אומר שם שכל יהודי שרוצה לעלות לארץ יתקבל כאן בזרועות פתוחות".

אלא שמנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, המנהל גם את מרכז רבני אירופה, הביע צער על מדיניות ממשלת ישראל שלדבריו "מנפקת את אותן הצהרות דומות על חשיבות העלייה - במקום לנקוט את כל האמצעים הדיפלומטיים והמודיעיניים העומדים לרשותה, על מנת להגביר את הביטחון של החיים היהודיים באירופה".

מתפללים (חדשות 2)

רגע הפריצה למרכול (BFMTV)

"העלייה היא משאת נפש וחייבת להיות יעד של מדינת ישראל", הוסיף הרב מרגולין, "אלא שכל המכיר את המציאות באירופה יודע שקריאה לעלייה אינה פתרון לטרור האנטישמי
בדיוק כפי שהוצאת תושבי עוטף עזה ל'הפוגות התרעננות' אינה פתרון לטרור חמאס. ממשלת ישראל חייבת לחדול מהתגובה הפבלובית הזאת בכל פעם שיש פיגוע נגד יהודים באירופה".

בני הערובה נמלטים

טבח, מצוד וחטיפה: 48 שעות של טרור

מתקפת הטרור על צרפת החלה ביום רביעי בשבוע שעבר, אז נטבחו 12 בני אדם במערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" שבפריז, בהם המאייר הראשי, תשעה עיתונאים ושני שוטרים - וארבעה אחרים נפצעו קשה מאוד במתקפת ירי שביצעו האחים סעיד ושריף קואשי. השניים הצליחו להימלט מהמקום אך חוסלו כיומיים לאחר מכן במקביל לפשיטה על "היפר כשר" ברובע ה-11 בפריז, שם התבצר החוטף אמדי קוליבאלי עם בני ערובה באירוע שבו לבסוף נרצחו הארבעה.

סמוך לשעה 18:00 ביום שישי ביצעו השוטרים בדאמארטין-אן-גול, הסמוכה לפריז, פשיטה על בית הדפוס שבו התחבאו האחים קואשי. מקור משטרתי אישר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי שני המחבלים נהרגו מאש השוטרים. השניים התבצרו משעות הבוקר במפעל במרחק לא רב משדה התעופה שארל דה-גול, והודיעו למשטרה כי הם "מוכנים למות כשאהידים". ארבעה בתי ספר באזור פונו על ידי המשטרה. כוחות משטרה רבים הגיעו לאזור וצלפים נראו על גגות הבתים.

זמן קצר לפני הפיגוע במערכת "שארלי הבדו", צייצה המערכת קריקטורה של מנהיג ארגון דאע"ש, אבו בכר אל-בגדדי, שבה נכתב "מיטב האיחולים, ובמיוחד בריאות מאל-בגדדי". ימים ספורים קודם לכן פורסמה קריקטורה של הנביא מוחמד שנתפסה כפוגענית. במקביל למרדף אחר היורים, במשטרה החלו גם בחקירת נסיבות הירי ובבדיקת הקשר בין הפרסומים האחרונים בחשבון הטוויטר לבין הירי.

לפני כשנתיים עורר "שארלי הבדו" סערה בעקבות פרסום קריקטורה שלעגה לנביא מוחמד. שנה לאחר מכן אף יצאה לאור מהדורת קומיקס שבה הוצג סיפור חייו של הנביא בנימה עוקצנית. עורך העיתון מיהר להתגונן והסביר כי האיורים שיצאו לאור התפרסמו בהסתמך על מחקר שערך סוציולוג צרפתי ממוצא תוניסאי שחקר את תולדות מייסד האסלאם.

ההחלטה של המגזין לפרסם את האיורים הגיעה בזמנו על רקע גל המהומות האלימות שהצית קטע מסרט שהועלה ליו-טיוב, הלועג לאסלאם ולנביא מוחמד, שככל הנראה יצר נוצרי קופטי המתגורר בארצות הברית.

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן